Grzybica paznokci – domowe sposoby na leczenie

Zdrowie Data publikacji: 13 marca 2022 / Aktualizacja: 2022-11-06

Gdy mowa o grzybicy paznokci, wystarczą nawet niewielkie zmiany w pielęgnacji, żeby poprawić kondycję płytki. Nie wszyscy wiedzą, że domowe sposoby mogą być bardzo pomocne, ale nie zastąpią wizyty u specjalisty. Warto też dodać, że grzybica paznokci jest bardzo popularną chorobą, bo dotyka aż 30 % społeczeństwa. Rozprzestrzenia się szybko w miejscach publicznych, takich jak baseny, sauny czy toalety publiczne. 

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci jest chorobą zakaźną i niestety bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Jej leczenie jest trudne i może trwać długo. Powodują ją grzyby – dermatofity, grzyby drożdżopodobne czy pleśniowe. Objawia się przebarwieniami paznokci, najczęściej na żółte lub zielonkawe odcienie. Często też dochodzi do zniekształcenia płytki, zgrubień lub kruchości i łamliwości. 

Grzybica paznokci – dlaczego warto korzystać z domowych sposobów leczenia?

Wiele osób wie, że domowe sposoby są niezwykle skuteczne przy leczeniu różnych chorób. Niewiele jednak wie, jak robić to najbardziej efektywnie. Najważniejszą zasadą jest konieczność konsultacji ze specjalistą. Domowe sposoby leczenia grzybicy są bowiem uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Dzięki nim cały proces dochodzenia do zdrowia będzie szybszy, a my będziemy mogli na nowo cieszyć się lśniącymi paznokciami. 

Domowe sposoby na grzybicę paznokci.

Antybiotykiem o silnym działaniu przeciwgrzybiczym, który znajdziemy w naszej kuchni, jest czosnek. Sprawdza się przy leczeniu grzybicy spowodowanej drożdżakami. Do przygotowania mieszanki potrzebny nam będzie ząbek świeżego czosnku i oliwa z oliwek. Czosnek przeciskamy przez praskę i dodajemy kilka kropli oliwy. Gotową miksturę nakładamy na paznokcie na około pół godziny. Po tym czasie dokładnie zmywamy wodą i osuszamy ręcznikiem. 

Na pewno każdy ma w domu sodę oczyszczoną. Sprawdza się on w wielu domowych czynnościach i jest też świetnym sposobem na walkę z grzybicą paznokci. Powinniśmy codziennie moczyć stopy w sodzie zmieszanej z wodą. Na dwa litry wody dodajemy cztery łyżki tego cudownego proszku. Stopy moczymy przez około pół godziny, a następnie dokładnie je osuszamy.

Świeżo wyciśnięty sok z cytryny ma wiele zastosowań i jednym z nich jest leczenie infekcji grzybiczych. Ma silne działanie antygrzybiczne i antybakteryjne. Wystarczy nasączyć wacik w soku z cytryny i natrzeć objęte chorobą miejsca. Nie powinniśmy spłukiwać wcierki, a pozostawić ją aż do wyschnięcia. Ten sposób możemy wykorzystywać nawet kilka razy w tygodniu. 

Do bogactwa i możliwości szerokiego zastosowania ziół chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Zioła były i wciąż są wykorzystywane przy leczeniu wielu schorzeń. Można je stosować zarówno wewnętrznie, jak i wewnętrznie. W walce z grzybicą świetnie sprawdzi się czarci pazur, pokrzywa, skrzyp polny, aloes czy rozmaryn. Kąpiele ziołowe pomagają skórze oczyścić się z toksyn, ponieważ pobudzają potliwość. Dodatkowo mają właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. 

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły