Czy jeśli często się wypróżniam mam szybki metabolizm?

Zdrowie Data publikacji: 11 lutego 2020 / Aktualizacja: 2022-03-20

To mit! Częste wypróżnienia nie mają niczego wspólnego z szybkim metabolizmem. Jest to zależne tak naprawdę od tego co spożywamy, czy w naszej diecie jest odpowiednia ilość błonnika i innych produktów oraz od samej perystaltyki jelit.

Czym jest perystaltyka jelit

Perystaltyka jelit to coś na co mamy wpływ. Nawet osoba z szybkim metabolizmem może mieć problemy z regularnym wypróżnianiem.

Perystaltyka jelit to ruchy, które naturalnie wykonują jelita na swojej całej długości. Przesuwają w ten sposób pokarm, aż do jego wydalenia. Niektórzy mogą mieć problem ze zbyt szybka perystaltyką, a oni ze zbyt leniwą. Wpływ na to może mieć wiele czynników jak choćby leki, które bierzemy, zaburzenia hormonalne czy infekcje. Nie ma to jednak nic wspólnego z przemianą materii.

Jeśli perystaltyka jest zbyt szybka to mamy do czynienia ze zbyt szybkim wydalaniem nawet w postaci biegunki. Gdy jest zbyt wolna pokarm przesuwa się wolniej, a my rzadziej odwiedzamy toaletę i defekacja może sprawiać też problemy.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły