Genialny sposób na wyczyszczenie srebra — wystarczą trzy rzeczy, które masz w kuchni

Kuchnia Data publikacji: 11 marca 2024

Świecznik, sztućce, biżuteria, wazon — wykonane ze srebra nie tylko prezentują się fantastycznie, ale przedstawiają również sporą wartość. Srebro to długowieczny i szlachetny metal, jednak od właściciela wymaga nieco opieki. Na srebrnych naczyniach czy biżuterii z czasem pojawia się ciemny nalot. Prezentuje się bardzo nieestetycznie, jednak prawie nie da się go uniknąć. Sprawdź, dlaczego srebro ciemnieje oraz jakich domowych sposobów użyć, aby skutecznie i ekspresowo wyczyścić srebro!

Dlaczego srebro czernieje?

Srebrne dodatki do domu, srebrna zastawa, srebrna biżuteria — wszystkie te przedmioty cieszą się ogromną popularnością. Srebro gwarantuje elegancję, a jednocześnie może pochwalić się korzystnym stosunkiem jakości do ceny. W przypadku srebra można wymienić jedną wadę, która znacznie wpływa na jego użytkowanie — srebro ciemnieje.

Ciemnienie, czernienie srebra, profesjonalnie nazywane śniedzeniem, to pokrywanie się tego szlachetnego metalu ciemnym nalotem, na co ma przede wszystkim wpływ biegnący czas. W procesie śniedzenia główne skrzypce odgrywa dwutlenek siarki obcujący w powietrzu, który doprowadza do utleniania się srebra. Efektem jest nabieranie przez metal ciemnej barwy. Warto mieć na uwadze, że śniedzenie jest procesem w 100% naturalnym.

Sposobami, które pomogą w walce z ciemnym nalotem, są delikatne działania domowe. Można bezpiecznie i skutecznie pozbyć się czarnego nalotu ze srebra, automatycznie doprowadzając je do dawnego blasku!

Czyszczenie srebra domowymi sposobami — wybierz najskuteczniejszą metodę!

W wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie, jak i w sieci nie brakuje cennych porad dotyczących czyszczenia srebra domowymi sposobami. W ostatnim czasie furorę robi jednak metoda skupiająca się na trzech składnikach — folii aluminiowej, soli kuchennej, sodzie oczyszczonej. Dodatkowym elementem jest gorąca woda. Jak wyczyścić srebro korzystając z tej metody?

Do przeprowadzenia czyszczenia potrzebne będzie niemetalowe naczynie, np. plastikowy pojemnik, miska, naczynie żaroodporne. Dno oraz boki naczynia należy wyścielić przygotowanym arkuszem folii aluminiowej. Do naczynia trzeba wlać gorącą wodę, a następnie dodać do niej 5 łyżek soli (na ok. 1 litr wody) oraz sodę oczyszczoną. Tak przygotowany roztwór jest gotowy na przyjęcie srebrnych sztućców czy srebrnej biżuterii wymagających czyszczenia. Wystarczy włożyć je do naczynia z roztworem i obserwować, jak dzięki elektrolizie, śniedź całkowicie znika z powierzchni srebra.

Podobne artykuły