Gdzie stoi Twoja pralka? Kuchnia czy łazienka?

Kategoria: Kuchnia
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2019-07-26

Gdzie stoi Twoja pralka? Kuchnia czy łazienka?

Miejsce pralki jest w… No właśnie. Okazuje się, że wcale nie tak łatwo jest określić, czy pralka powinna stać w łazience, czy może w kuchni. Z czego to właściwie wynika? Bardzo duże znaczenie ma status mieszkania. Jeśli mieszkasz w swoim własnościowym mieszkaniu, masz całkowitą dowolność wyboru, nawet jeśli będzie to wymagać przeciągnięcia dodatkowej linii kanalizacyjnej. Jeśli jednak mieszkanie jest wynajmowane, to nie lokatorzy mają wpływ na umiejscowienie pralki. Co jeszcze może wpłynąć na to, gdzie stoi pralka?

Metraż mieszkania

To, gdzie ustawimy pralkę, może także wynikać z ilości miejsca, jakie mamy do zagospodarowania. Masz mało miejsca w łazience? Musisz w takim razie pogodzić się z tym, ze Twoja pralka nie będzie należała do największych. Oznacza to również, że za jednym razem wypierzesz znacznie mniej ubrań. Nie w każdym przypadku jest to wad. Jeśli jednak wiesz, że Twoje zapotrzebowanie na czyste ubrania jest znacznie większe, niż możliwości mniejszej pralki, zastanów się, czy nie wygospodarujesz na nią więcej miejsca w kuchni.

Więcej o tym, jak wybrać pralkę do małej łazienki, znajdziesz w naszym poradniku: https://www.neo24.pl/blog/jaka-pralka-do-malej-lazienki.html

Różnice kulturowe

Tak jak w polskim miejsce kosza na śmieci jest pod zlewem, tak miejsce pralki znajduje się w łazience. Tak robiły nasze matki i ciotki, tak samo robi młodsze pokolenie. Inaczej wygląda to w domach naszych zachodnich sąsiadów – niemieckie pralki równie często, co w łazience, ustawiane są w kuchniach. Podobnie rzecz ma się w mieszkania Amerykanów, większość z nich na równi z łazienką, jako miejsce na pralkę uznaje kuchnię.

Pralki w Neo24: https://www.neo24.pl/duzeagd/pralki.html

A może pralnia?

Szczęśliwi właściciele domów mogą sobie pozwolić na więcej, ponieważ zazwyczaj nie są aż tak ograniczeni metrażem. Już na etapie planowania budowy warto zastanowić się, czy nie byłoby dobrze zaprojektować oddzielnie pomieszczenie przeznaczone do prania. W pralni znajdować się może cały arsenał środków chemicznych, a umieszczenie tam drzwi zamykanych na klucz uniemożliwi dotarcie do nich osobom do tego niepowołanym. W pralni poza pralką zmieścisz również w razie potrzeby suszarkę bębnową. Bez problemu możesz w niej również przechowywać stojące suszarki, by wyjmować je tylko wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba. Oddzielne pomieszczenie na pralnię pozwala też odciąć się od hałasu wytwarzanego przez urządzenie w trakcie pracy.

Pralki Bosch: https://www.neo24.pl/boschsklep.html

Podobne artykuły