Gdy wpisujesz PIN w bankomacie zwróć na to uwagę, a zminimalizujesz ryzyko kradzieży!

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 13 marca 2019 / Aktualizacja: 2022-03-28

Wypłacanie pieniędzy z bankomat zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Możemy zostać okradzeni ze środków pieniężnych, które znajdują się na naszym koncie. Dlatego jeśli chcecie zminimalizować ryzyko oszustwa warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Dzisiaj podpowiemy Wam jak bezpiecznie wypłacać pieniądze w bankomacie.

1. Sprawdź czy ktoś nie stoi za tobą

Przyjrzyj się bankomatowi powyżej. Zawiera on dwa lusterka po prawej i po lewej stronie. Większość bankomatów również ma podobne lusterka. Służą one do tego by sprawdzić czy ktoś nie stoi za nami i nie zachowuje się dziwnie. Zachowanie takiej osoby mogłoby świadczyć, że czeka ona na to, aż wypłacimy pieniądze. Zanim zdążymy je schować może je nam ukraść i szybko oddalić się z miejsca. Warto więc obserwować otoczenie.

2. Sprawdź klawiaturę

Warto sprawdzić klawiaturę, która może być nakładką. Jest to jeden ze sposobów stosowanych przez oszustów. Nakładają oni nakładkę na klawiaturę, dzięki której wiedzą jaki numer PIN wpisaliśmy. Potem już wystarczy skopiować lub ukraść naszą kartę płatniczą aby wypłacić z  niej pieniądze. Dlatego warto zwrócić uwagę na to jak wygląda klawiatura w bankomacie.

Przejedź palcem po jej krawędzi, powinna ona być lekko wgłębiona w obudowę bankomatu. Klawiatura powinna też sztywno się trzymać i nie dać podważyć paznokciem. Jeśli na klawiaturę zastosowana zostanie nakładka stanie się ona nieco grubsza. Może wystawać wtedy poza krawędzie, przy użyciu niedużej siły można też ją często poruszyć. Oryginalna klawiatura jest stabilna. Klawisze są wypukłe.

Zwróć też uwagę na ich wygląd. Jeśli to bankomat, z którego korzystasz od lat to przyciski na pewno będą trochę powycierane od tysięcy palców, które ich dotykały. Jeśli nagle wyglądają na zbyt nowe może to być podejrzane. Warto wtedy zajść do placówki i zapytać czy klawiatura nie była wymieniana. Pamiętaj by zwracać uwagę na szczegóły.

3. Sprawdź otwór na kartę

Nakładki montowane na otwory na kartę bankomatową mają za zadanie odczytać ją i umożliwić przestępcy zrobienie jej kopii. Później wchodząc w posiadanie dodatkowo PINu do naszej karty np. z  nakładki na klawiaturę może on wypłacić sobie środki z naszego konta. Dlatego warto mu się dobrze przyjrzeć. Poruszać nim zanim włożymy do niego kartę i sprawdzić czy jest stabilny. Zwróćmy również uwagę na podświetlenie, czy jest równomierne i wyraźne. Niektóre bankomaty z zielonym lekko przeźroczystym wlotem na kartę posiadają na niej rysunek kłódki, który staje się niewidoczny, gdy znajduje się na nim dodatkowa warstwa plastiku. Najlepiej wypłacać pieniądze z jednego, ewentualnie paru bankomatów, które znamy i od razu zauważymy gdy wyglądają podejrzanie.

4. Zakryj klawiaturę bankomatu podczas wpisywania numeru PIN

Numer PIN można pozyskać nie tylko instalując nakładkę na klawiaturę. Można go również podejrzeć za pomocą kamerki umieszczonej na bankomacie lub w jego pobliżu. W ten sposób oszust może dowiedzieć się jaki posiadamy numer PIN i go wykorzystać. Dlatego podczas jego wpisywania warto dodatkowo zasłonić klawiaturę ręką.

Podobne artykuły