Folia na okna do chłodzenia mieszkania (folia przeciwsłoneczna)

Porady Data publikacji: 16 sierpnia 2020

Folia przeciwsłoneczna to sposób na ochłodzenie mieszkania latem. Upał daje się we znaki. Gdy słońce świeci prosto w okna nasze mieszkanie dodatkowo się nagrzewa. Folia przeciwsłoneczna pozwala zredukować ilość ciepła pochodzącego z promieni słonecznych.

Być może widzieliście już okna, które z zewnątrz odbijały wszystko jakby były lustrem. Tak właśnie wygląda folia przeciwsłoneczna zamontowana na oknie. Odbija promienie słoneczne, a dzięki temu ogranicza nagrzewanie się mieszkania.

Co prawda nie jest to folia taka jak stosuje się na oknach tworząc lustro weneckie, aczkolwiek nadal jest ona powierzchnią refleksyjną i utrudnia ona zajrzenie do środka domu z zewnątrz.

Jednocześnie od środka jest ona przeźroczysta i nadal widzimy wszystko co dzieje się na zewnątrz. Dzięki temu potrafi obniżyć temperaturę wewnątrz mieszkania nawet o 5-7 stopni podczas upalnych słonecznych dni.

Gdzie kupić folię przeciwsłoneczną?

Bez problemu folię przeciwsłoneczną kupimy w Internecie. Ile kosztuje folia przeciwsłoneczna? Ceny zaczynają się w okolicy 50 zł za metr kwadratowy. Najlepiej jednak samemu przejrzeć różne oferty sklepów i akcje. Można kupić folie już gotowe docięte pod standardowe rozmiary ram okiennych. Trafić można również na różnego rodzaju promocje.

Jak zamontować folię przeciwsłoneczną?

Montaż jest bardzo łatwy. Wystarczy butelka z atomizerem wypełniona wodą i coś do przyciskania np. szmatka. Najlepsza będzie jednak rakla.

Wystarczy spryskać szybę wodą. Rozwinąć kawałek folii i przyłożyć go do szyby. Następnie rozwijamy dalej cały czas szmatką dociskając folię i wyciskają pęcherzyki powietrza. Folia przyklei się do szyby właśnie dzięki wodzie. Niczego więcej nie potrzebujemy. Jedyne co musimy zrobić to dobrze wycisnąć powietrze i dociąć folię przy brzegach szyby, jeśli jest za duża.

Oczywiście folię możemy dociąć do wymiaru szyby jeszcze przed położeniem. Wtedy jednak pamiętajcie by zostawić kilka milimetrów marginesu bezpieczeństwa. Po zamontowaniu folii będziemy mogli dokładnie dociąć folię używając nożyka do tapet. Jeśli jednak nie równo zaczniemy ją naklejać, może się okazać, że na dole zostanie nam szpara po jednej ze storn.

Pamiętaj również o tym, aby przed założeniem folii dokładnie oczyścić szybę.

Czy folia przeciwsłoneczna działa?

Tak. Odbija ona promieniowanie słoneczne. Aby zwiększyć ten efekt folię najlepiej jest zamontować na zewnętrznej stronie szyby. Musimy jednak upewnić się wtedy, że folia, którą kupujemy jest odporna na warunki atmosferyczne i można montować ją na zewnątrz.

Promienie słoneczne odbite od folii nie ogrzewają wnętrza naszego mieszkania. Daje to dużą redukcję temperatury. Folie charakteryzują się różnymi współczynnikami odbicia energii cieplnej.

Jeśli przeszkadza nam efekt lustra weneckiego zawsze możemy zdecydować się na zakup folii spekralno-selektywnej. Ta po zamontowaniu na oknie jest niewidoczna.

Podobne artykuły