Pralka to jeden ze sprzętów, które wszyscy posiadamy w naszym domu. Od tego jak będziemy o nią dbać zależeć będzie jak długo będzie nam służyła.
Według statystyk największym zagrożeniem dla pralki jest odkładanie się kamienia na grzałce. Dlatego regularne czyszczenie kamienia pozwoli Ci wydłużyć życie twojej pralki.
Grzałka w pralce pełni istotną funkcję. Do prania woda najpierw musi zostać podgrzana do odpowiedniej temperatury. Jeśli ilość zanieczyszczeń na grzałce oraz ilość osadzonego na niej kamienia przekracza normy ryzyko jej awarii jest bardzo duże. Przy każdym praniu pewna ilość kamienia odkłada się na niej, za czasem warstwa robi się tak gruba, że grzałka przestaje poprawnie pracować.
Jednym ze sposobów usuwania kamienia z pralki jest użycie kwasku cytrynowego, tak samo jak robimy to podczas czyszczenia czajnika. Na zasobnik proszku do prania wsypujemy 120g kwasku i uruchamiamy pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jeśli Wasza pralka nie pozwala na puszczenie pustego prania możecie wyprać przy okazji jakieś stare ręczniki.
Kolejnym sposobem jest czyszczenie pralki za pomocą octu. W tym celu należy wlać 250ml octu 9% do zasobnika na płyn do prania. Ocet szybko poradzi sobie z grzałką, można dodać go nawet podczas zwykłego prania białych rzeczy dodatkowo je wybieli. Po płukaniu zapach octu znika.
Pamiętaj również o częstym czyszczeniu filtra pompy spustowej. Wielu użytkowników pralki nie robi tego regularnie o ile w ogóle tam zagląda.
Wystarczy otworzyć klapkę, która znajduje się przy podłodze i wykręcić filtr. Oto co ja znalazłam w swoim, a nie czyściłam go zaledwie 2-3 miesiące. Polecam robić to zdecydowanie częściej, jakimś cudem dostały się tam nawet ściereczki zapobiegające farbowaniu. Też ich używacie?
Oczywiście nie zapominamy o myciu całej szufladki na płyny oraz proszek i również jej wnętrza. Wyjmij ją i zobacz ile brudu zebrało się w środku. To wszystko potem trafia na nasze pranie.
Zbiera się tam naprawdę wiele brudu, który potem wnika do ubrań i potrafią one brzydko pachnieć nawet po wypraniu, a na białych rzeczach czasem widoczne są ciemne zabrudzenia. Często biorą się one właśnie z tego miejsca.