Przyczyny oraz skutki otyłości

Zdrowie Data publikacji: 13 lipca 2020

Otyłość jest chorobą XXI wieku dotykającą osoby dorosłe oraz dzieci. Dość często się mówi o jej przyczynach oraz skutkach, często ona towarzyszy nam przy różnych chorobach. Choroba ta charakteryzuje się zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej określanej na podstawie szeregu wykonanych badań, oraz za pomocą współczynnika BMI, , który oblicza się dzieląc masę ciała w kg przez wzrost w metrach do kwadratu, lecz jest on używany tylko w celach informacyjnych.

Przyczyny otyłości

Podstawowy problem otyłości stanowi zaburzenie pracy hormonów prowadzące do spowolnienia metabolizmu, który towarzyszy niedoczynności tarczycy (niedostateczne wytwarzany przez gruczoł tarczycy hormon tyroksyny) oraz innych hormonów wpływających na uczcie głodu oraz sytości rozpoznawane jako uczucie zadowolenia.

Nieprawidłowa praca wyżej wymienionych hormonów wynika z dostępności produktów wysoko przetworzonych oraz niewłaściwego sposobu odżywiania spowodowanym spożyciem energii (kilokalorii – kcal) wynika ze spożywania większych porcji produktów spożywczych oraz zbyt małej aktywności fizycznej.

Nieregularne spożywanie posiłków, zbyt mała obecność warzyw w diecie również wpływa na przyrost masy ciała. Stres oraz niedostateczna ilość snu także przekładają się na dodatkowe kilogramy. Spośród pozostałych czynników mających wpływ na otyłość wyróżniamy niedostateczne spożycie wapnia (wapń w diecie wpływa na regulację przemian energetycznych wpływających na metabolizm endopecyty, lipolizę i termogenezę.) Niedostateczna podaż wapnia prowadzi do gromadzenia się lipidów w komórce tłuszczowej.

Leki również przyczyniają się do powstawania otyłości są to sterydy, antagoniści serotoniny, leki psychotyczne, przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwalergiczne, przeciwpadaczkowe, przeciwcukrzycowe a także leki arytmiczne.

W dalszej części

W jakich chorobach występuje otyłość? Skutki otyłości, Jakie badania przeprowadzamy przy otyłości, Leczenie otyłości

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły