Ekologiczne środki czystości – jak sprzątać zdrowiej.

Zdrowie Data publikacji: 25 sierpnia 2017

Podczas wielu godzin spędzonych na sprzątaniu kuchni czy łazienki, każdy z nas zetknął się z problemami brudu, który był trudny do usunięcia.

Zazwyczaj gdy nie pomogła zwykła woda, udawaliśmy się do sklepów i szukaliśmy czegoś co ułatwi nam usunięcie problemu. Jednak czy zastanawialiście się nad faktem jakie negatywne dla was korzyści może wywoływać używanie tego typu specyfików?. Wiele z oferowanych w dzisiejszych czasach środków czystości zawiera szereg substancji toksycznych, szkodliwych dla naszego organizmu takich jak: chlor, amoniak, formaldehydy i wiele innych. Substancje te przyczyniają się do wielu chorób powodujących nowotwory. Oferowane przez sklepowe półki środki czystości przyciągają nas kolorowymi etykietami z nadrukami informującymi o świeżym zapachu ubrań czy sprzątanej łazienki. Warto jednak odstawić, sklepowe specyfiki i zacząć korzystać z ekologicznych środków. W tym artykule dowiesz się jakie ekologiczne środki przydadzą ci się by skutecznie sprzątać pomieszczenia w swoim domu.

Ekologiczny płyn do naczyń

Jednymi z głównych składników standardowych płynów do naczyń są: detergenty, środki zwilżające i pianotwórcze, których zadaniem jest skuteczne i szybkie usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni zmywalnych przez nas naczyń. Składniki te są głównie odpowiedzialne za wywoływanie w organizmie człowieka alergii, podrażnień a nawet groźnych nowotworów, które jak wiemy nadal są bardzo trudne do leczenia, i w większości przypadków niemożliwe. Z pomocą przychodzi nam ekologiczny płyn do naczyń, który możemy zrobić samemu. Do tego celu potrzebne nam będą: 400 ml wody, 250 g soli, 100 ml octu, sok z cytryny. Wszystkie składniki mieszamy, wlewamy do garnka, a następnie gotujemy przez około 10 – 15 minut . Po gotowaniu , należy odstawić płyn do ostygnięcia. Tak przygotowana mieszanka jest gotowa do użycia. Jeżeli nie chcemy robić samodzielnie płynu do naczyń, możemy skorzystać z ofert profesjonalnych środków czystości kilku producentów, które oferują ekologiczną chemię gospodarczą. Cena takiego środka niestety będzie nieco wyższa niż cena zwykłego płynu do naczyń, ale czy warto oszczędzać na swoim zdrowiu, a zarazem życiu, które jak wiemy mamy niestety tylko jedno. Ja bardzo często korzystam z oferty środków czystości Golddrop.pl, producent ma szeroki wybór ekologicznych środków czystości.

Ekologiczny płyn do szyb

Bardzo lubimy gdy okna naszych domów czy mieszkań i samochodowe są czyste i lśniące. Dostrzegamy wtedy więcej szczegółów otaczającego nas świata i przyrody. Do tego celu niezbędne jest jednak dbanie o to by okna i szyby były zawsze czyste. Sama woda niestety nie wystarczy zazwyczaj do tego by usunąć smugi pozostawiane na szybach przez deszcz czy owady. Niezbędne jest skorzystanie z chemii gospodarczej, jaką jest płyn do szyb. Możemy go przygotować w domu wykorzystując zwykłe składniki spożywcze. Głównym składnikiem jest ocet, który mieszamy z wodą. Do większych zabrudzeń możemy dodać do wody z octem odrobiny alkoholu lub soku z cytryny. Taka mieszanka z pewnością poradzi sobie z brudnymi szybami. Do wycierania warto użyć papierowych ręczników albo zwykłej szmatki.

Ekologiczny płyn do czyszczenia toalety

Jedną z mniej przyjemnych czynności podczas sprzątania naszych łazienek jest mycie toalety. Każdy z nas na pewno używał środki reklamowane w telewizji, które według reklam usuwają wszelkie zarazki i brud. Dlatego do czyszczenia toalety warto wykorzystać środki ekologiczne, które możemy kupić albo przygotować samemu. Do samodzielnego wykonania będziemy potrzebowali: wodę, sodę oczyszczoną, ocet, mydło w płynie, olejek z drzewa herbacianego. Wodę, sodę oczyszczoną i mydło należy połączyć ze sobą i wlać do pustej butelki. Następnie powoli dodać ocet i olejek herbaciany, służący jako środek do pozbycia się zarazków. Środki czyszczące użyte do stworzenia ekologicznego płynu do toalety są przyjazne dla naszego zdrowia i środowiska.

Ekologiczne mydło w płynie

Wszyscy lubimy dbać o to by nasze kuchnie i łazienki zawsze były czyste, ale warto także dbać szczególnie o czystość swoich rąk. Na rynku jest wiele dostępnych mydeł służących do skutecznego usuwania brudu, jednak wiele z nich ma negatywny wpływ na naszą skórę, podrażniając ją. Dlatego warto stosować mydła ekologiczne polecane do codziennej pielęgnacji skóry rąk. Ekologiczne mydła mogą być stosowane zarówno do oczyszczania twarzy jak i całego ciała, skóra po wielokrotnym myciu, używając mydła ekologicznego nie ulega wysuszeniu, jak w przypadku standardowych środków. Mydło nawilża i łagodzi podrażnienia.
Gdy już zrobicie lub zaopatrzycie się w gotowe ekologiczne środki czystości sprzątanie stanie się dla was o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze, a przede wszystkim ekologiczne. W dzisiejszym świecie dbanie o środowisko i nasze zdrowie powinno być dla nas głównym priorytetem. Dlatego sprzątajmy zdrowiej!

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły