Dzięki tej jednej roślinie rozprawisz się z anginą bez problemu!

Zdrowie Data publikacji: 18 grudnia 2017

Angina to okropna choroba. Nikt nie lubi być chory dlatego coraz częściej korzystamy z domowych lekarstw zamiast saszetek, które leczą jedynie objawy. Dzisiaj poznamy wspaniałe właściwości żyworódki  i pozbędziemy się problemów z anginą.

Żyworódka na anginę

Żyworódka to roślina, którą niegdyś znano bardzo dobrze, dzisiaj jest już raczej zapomniana, a na pewno zapomniano o jej genialnych właściwościach. Szereg zastosowań powinien uczynić jej podstawowe zioło w naszej domowej apteczce. Dokładnie mówimy o żyworódce pierzastej, która do Europy przywędrowała z Madagaskaru. Żyworódka pierzasta to dzisiaj dla nas roślina ozdobna, możecie mieć ją w domu i nawet o tym nie wiedzieć.

fot. By Forest & Kim Starr, CC BY 3.0, Link

Żyworódka posiada bogate zastosowania lecznicze i pomaga na schorzenia zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Oprócz tytułowej anginy możemy ją wykorzystać podczas takich problemów zdrowotnych jak:

 1. zapalenie spojówek
 2. kurzajki
 3. stany zapalne
 4. zgaga
 5. bóle głowy
 6. trądzik

Składniki

 • 250g liści żyworódki
 • 1 łyżeczka miodu
 • 50ml spirytusu

Przygotowanie

 1. Zbierz świeże liście żyworódki
 2. Umyj je w zimnej wodzie i osusz
 3. Liście umieszczamy w blenderze
 4. Po zblendowaniu uzyskamy sok, który odcedzamy przez sitko
 5. Dobrze przetrzyj miąższ aby wydobyć cały sok
 6. Do soku dodajemy spirytus i miód oraz trzymamy zamknięte

Stosowanie

 1. Stosujemy w przypadku anginy
 2. Maksymalnie 3 razy dziennie
 3. Porcja zawiera 30 kropli soku ze spirytusem
 4. Nie zwiększaj dawkowania

Jak uprawiać żyworódkę w domu

Jeśli po tym artykule zdecydujecie się na zakup żyworódki do swojego domu musicie wiedzieć, że nie lubi ona nadmiaru wody. Wtedy zaczynają jej gnić korzenie i należy ją jak najszybciej przesadzić gdy roślina zostanie przelana. Podlewamy ją umiarkowanie, a zimą ustawiamy na dobrze nasłonecznionym miejscu np. parapecie. Latem może nawet spoczywać na zewnątrz np. na balkonie.

Żyworódkę można podcinać i bardzo łatwo rozmnażać. Rośnie szybko dlatego wiele osób aby zachować jej atrakcyjny wygląd wcześniej ją rozmnaża, a potem starsza i brzydszą wyrzuca. W przypadku tej rośliny wystarczy kupić ją raz by cieszyć się nią latami. Szczep możecie pobrać również od znajomych lub kogoś z rodziny. Bardzo łatwo się ukorzenia i jego hodowla w domu nie przysparza większych problemów.

Inne zastosowania żyworódki

Żyworódkę możemy wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Np. w przypadku bólu głowy możemy zrobić sobie z niej kompres. Wystarczy zrobić okład z liścia żyworódki przez około pół godziny. Po 40 minutach powinniście już poczuć ulgę.

Okłady z żyworódki można robić również na bóle stawów czy kurzajki. W ten sposób możecie również poradzić sobie z trądzikiem. Okłady pomagają również na stłuczenia.

Jeśli masz uczucie zmęczonych stóp możesz również dzięki żyworódce dać sobie ulgę. Weź kilka liści i rozetrzyj je w ręce aby wydobyły się z nich soki, a następnie wymasuj nimi stopy.

Na zgagę wystarczy 30 kropelek soku z żyworódki zastosować doustnie i połknąć. W ten sam sposób pomaga to usunąć przykry zapach z ust. Wtedy jednak krople żyworódki dodaj do wody i ją wypić płucząc jednocześnie usta.

Warto pamiętać o tym, że żyworódka ma zarówno działanie antywirusowe jak i przeciwbakteryjne. Dlatego pomaga nam podczas anginy oraz innych chorób wirusowych czy bakteryjnych. Działa również przeciwgrzybiczo dlatego można ją stosować naskórnie, ale nie tylko.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły