Ekoinnowacje w budownictwie, czyli idziemy z duchem czasu

Mój dom Data publikacji: 23 maja 2023

Decydując się na budowę domu lub zakup mieszkania warto sprawdzać eko — nowinki pojawiające się na rynku budowlanym. Świadomość i potrzeba dbania o środowisko bardzo wzrosła w ciągu ostatnich lat, a ekologia stała się prawdziwym motorem napędowym w budownictwie. Niemniej, jak w gąszczu proekologicznych haseł wyłapać te, które naprawdę mają z ekologią wspólny mianownik? Poniżej przedstawimy wam kilka nowinek oraz rozwiązań, które być może staną się ważną częścią waszego nowo budowanego lub remontowanego domu.

Ekologiczne, czyli jakie?

W dzisiejszych czasach większość produktów jest 'eko’ lub ma swoje 'eko – odpowiedniki’. Mamy eko – słodycze, eko – mleko, eko – mięso, eko -ciuchy , eko – samochody itd. Dla osób, które nie tylko podążają za trendami, ale też świadomie żyją, nie tylko 'eko – naklejka’ na opakowaniu ma znaczenie. Dociekliwi wiedzą, że najważniejszy jest skład, który często odbiega od tego, co sugerowałoby 'eko – opakowanie’. Problem z ekologicznymi kryteriami dotyczy także budownictwa. Nie wszystko jest 'eko’ mimo iż tak się nazywa i za takie chciałoby uchodzić.

Budownictwo ekologiczne wykorzystuje materiały naturalne, ogólnodostępne takie jak kamień czy drewno. Niemniej, aby móc swój własny dom nazwać ekologicznym nie wystarczy zbudować go z kamienia. Dom ekologiczny to przede wszystkim taki, który jest właśnie w naturalny sposób eksploatowany. Co to znaczy?

Ekologiczna eksploatacja to między innymi dom energooszczędny, w którym strata ciepła jest niemal ośmiokrotnie mniejsza niż w domach tradycyjnych, a więc taki na ogrzanie którego zużywamy znacznie mniej energii cieplnej. Decydując się na uwzględnienie ekologicznych rozwiązań, powinniście kierować się nie tylko kwestiami finansowymi, ale także, a może przede wszystkim środowiskowymi, ponieważ tylko eko – właściciel będzie w stanie prowadzić ekologiczne gospodarstwo domowe.

Kolektory słoneczne

Wykorzystywanie kolektorów słonecznych jako odnawialnych źródeł energii, to technologia, która staje się coraz bardziej popularna w Polsce, przede wszystkim dlatego, że pozwala znacznie zmniejszyć rachunki za prąd w długofalowej eksploatacji. Pojawia się już nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w blokach mieszkalnych.

Kolektory, które montuje się na dachach budynków, pobierają energię cieplną z promieni słonecznych, dzięki czemu umożliwiają podgrzewanie wody, bez konieczności używania innych źródeł ciepła. Rynek oferuje różnorodne rozwiązania dostosowane do wymagań przyszłych mieszkańców.

Jest to dość duży wydatek jednorazowy, niemniej ze względu na rosnącą świadomość i popularność kolektorów na rynku, dostępne są preferencyjne kredyty i dofinansowania do montażu, co pozwala zmniejszyć koszty początkowe. Przy zakupie domu na sprzedaż w Grabówce warto poważnie rozważyć ekoinnowacje, ponieważ jest to niezwykle opłacalne.

Biomasa i pellet, czyli ekologiczne ogrzewanie

Coraz częściej pojawiające się słowo, które kojarzy się z ekologią to 'biomasa’, która jest substancją przyjazną organizmom żywym, a dokładniej organiczną materią pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego ulegająca biodegradacji (czyli samozniszczeniu). To właśnie z tej materii pozyskuje się energię odnawialną, wykorzystywaną do wytwarzania ciepła. Dla tych z was, którzy nigdy nie mieli do czynienia z energią pozyskiwaną z materiałów całkowicie naturalnych, śpieszymy z wyjaśnieniem – biomasą mogą być zarówno rośliny zaliczające się do grupy energetycznych (takie jak rdest, rzepak, trzcina cukrowa czy słonecznik), drewno, ale także odchody zwierząt.

Co ciekawe, aby uprawiać rośliny, z których pozyskiwana jest energia cieplna, możemy starać się o dopłaty z Unii Europejskiej (dotyczy to oczywiście większych upraw niż przydomowe ogródki). Warto wspomnieć o ekologicznym paliwie, które uzyskuje się z materii organicznej. Paliwo to nosi nazwę pellet, pozyskiwane jest z drewna i zaliczane jest najbardziej efektywnych źródeł energii, jaką można uzyskać właśnie z biomasy. Dzięki temu, że podczas procesu jego wytwarzania emisja dwutlenku węgla wynosi tyle, ile pochłania drzewo w czasie wzrostu, możemy nazwać je całkowicie ekologicznym.

Warto zgłębiać pojawiające się ekologiczne nowinki i dążyć do tego, aby jak najwięcej pozyskiwać z materiałów naturalnych, jest to nie tylko tańszy sposób życia, a co najważniejsze znacznie zdrowszy.

Podobne artykuły