Wejście do pralni z łazienki czy z korytarza?

Mój dom Data publikacji: 21 stycznia 2021

Coraz więcej osób decyduje się na osobne pomieszczenie przeznaczone jako pralnia. Najczęściej jest ono usytuowane obok łazienki i nie ma w tym nic dziwnego. Zaoszczędzamy w ten sposób na instalacji, która jest już w tym miejscu zaplanowana.

Jeśli jednak przyjrzymy się projektom domów zauważymy dwa podejścia do tej kwestii. Jedno z nich zakłada przejście do pralni z łazienki, a drugie osobne drzwi do pralni z korytarza.

Dzisiaj chcielibyśmy zastanowić się nad tym, które rozwiązanie jest lepsze.

Drzwi do pralni z korytarza czy łazienki?

Naszym zdaniem lepszym organizacyjnie rozwiązaniem są osobne drzwi do pralni prowadzące z korytarza. Dlaczego? Otóż łazienka jest miejscem dość intymnym. Gdy korzystamy z niej najczęściej zamykamy drzwi na dodatkową blokadę. Chcemy w spokoju móc skorzystać z toalety, prysznica lub wanny.

W przypadku, gdy domowników jest więcej czas jaki spędzają w łazience jest również dłuższy, a to wyłącza to pomieszczenie na ten czas z użytku.

Dlatego nawet jeśli mamy osobną pralnię, ale przejście do niej znajduje się w łazience, nie możemy swobodnie z niej korzystać. Lepszym rozwiązaniem jest więc zrobienie przejścia do pralni z korytarza.

Wtedy możemy bez zwracania uwagi na cykl dnia domowników i ich nawyki w korzystaniu z łazienki planować sobie pranie i porządki. Zwłaszcza w przypadku gości może dochodzić do sytuacji niekomfortowych, gdy ktoś zechce skorzystać z łazienki, ale nie pomyśli o sprawdzeniu czy ktoś przebywa w pralni.

Osobne wejście, ale jeden kosz na pranie

Ciekawym pomysłem, który warto rozważyć jest taka zabudowa łazienki, aby dostęp do szafy, w której składowane jest ubranie przeznaczone do prania był również od strony łazienki. Oczywiście przy jednoczesnym zachowaniu intymności osób, które przebywają w łazience.

Można rozwiązać ten problem za pomocą otworu w ścianie z drzwiczkami. Gdy nie korzystamy z niego jest on zamknięty, gdy potrzebujemy wyjąć pranie, otwieramy drzwiczki. Jednocześnie dodatkową barierą zapewniającą intymność są drzwiczki od szafy, w której znajduje się kosz na brudne pranie w łazience. Drzwiczki te najlepiej, aby zamykały się same po ich otwarciu.

Innym pomysłem jest wykonanie zsypu z łazienki do pralni. Warto przemyśleć te dwa pomysły. W innym przypadku zawsze będziesz musiała pamiętać, aby zabrać brudne rzeczy zanim ktoś skorzysta z łazienki. Oprócz tego organizacyjnie dokłada Ci to niepotrzebnej pracy związanej z przenoszeniem koszy z brudnymi ubraniami.

Podobne artykuły