Podświetlany numer domu – to obowiązek, za którego brak można dostać mandat

Kategoria: Mój dom
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2020-11-04

Podświetlany numer domu to obowiązek, który nałożył na nas ustawodawca. Za brak podświetlenia może zostać nawet nałożony na nas mandat. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Wam tę kwestię i wytłumaczyć, w jakiej sytuacji warto zamontować własne oświetlenie numeru domu lub po prostu zakupić tablicę, która wyposażona jest w podświetlenie.

Podstawa prawna znajduje się w kodeksie wykroczeń. Przytoczymy tutaj artykuł 64. kodeksu wykroczeń, który odnosi się do omawianej przez nas kwestii podświetlenia numeru domu.

Art. 64. 
§ 1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

USTAWA z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń

Jak więc widać, ustawodawca nałożył na nas obowiązek oznaczenia domu nie tylko samym numerem, ale również nazwą ulicy. Za brak takiej tabliczki możemy dostać naganę lub grzywnę w wysokości 250 zł. Taką samą kwotą możemy zostać ukarani, gdy nie dopełnimy obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

Czy w każdym przypadku tabliczka powinna być podświetlona?

Ustawa nie definiuje tego, aczkolwiek jeśli na zewnątrz budynku znajduje się oświetlenie np. nasze prywatne na działce lub oświetlenie ulicy, przy której usytuowany jest budynek i dzięki temu tabliczka jest czytelna w nocy, wtedy nie musimy raczej bać się kary. Tabliczki adresowe LED, a dodatkowo wyposażone w czujnik zmierzchu zużywają jednak na tyle mało prądu i są praktycznie bezobsługowe, że jej założenie nie będzie dla nas dużym obciążeniem, a pozwoli nam spać spokojnie.

Zwróćmy jednak uwagę na inny aspekt, dlaczego warto oświetlić numer domu i nazwę ulicy. Stanowi to ułatwienie dla służb ratunkowych. Załóżmy, że ktoś z domowników się źle poczuje. Wezwiemy karetkę, a ta będzie błądzić po osiedlu bo domy są nieoznaczone lub oznaczone słabo i w nocy nie widoczne są nazwy ulicy. To cenne minuty, które mogą nawet uratować komuś życie. Dlatego ważne jest, aby numer budynku i nazwa ulicy były dobrze oświetlone.

Pamiętajcie również o tym, że oznaczenie budynku musi być widoczne. Dlatego jeśli mamy dom umieszczony w głębi działko, to adekwatną podświetloną tabliczkę powinniśmy zamontować w widocznym miejscu np. na ogrodzeniu.

Tabliczka taka stanowi również element dekoracyjny naszego domu. Dzisiaj w modzie jest stosowanie na zewnątrz dekoracji oświetlających budynki. Dlatego podświetlane tabliczki z numerem domu oprócz praktycznego zastosowania, mogą pełnić również funkcję dekoracyjną. 

Podobne artykuły