Masz jeszcze na budynku azbest? Do 2032 masz czas, a potem KARA!

Mój dom Data publikacji: 27 lutego 2019

Każdy kto budował dom w latach 70. wie czym jest eternit. Jest to nazwa handlowa, która weszła do języka potocznego i oznacza materiały budowlane azbestowo-cementowe. Bardzo często wykonywano z niego płyty pokryciowe, które trafiały na dachy i elewacje. Wykonywano z niego również rury. Być może wiele z Was ma je jeszcze na swoim podwórku np. w systemie odprowadzania wody deszczowej poza posesję. Niestety okazało się, że azbest jest niezwykle szkodliwy i stosowanie eternitu zostało zakazane. Co więcej nie możemy samodzielnie sobie usunąć go z dachu i wywieźć, a musimy zatrudnić do tego odpowiednią firmę.

Jakie kary za nieusunięcie eternitu

Dzisiaj wiemy, że jest szkodliwy, ale niestety nadal znajduje się w wielu domach. Często są to względy finansowe, a w innych przypadkach nawet brak świadomości. Jednak wszyscy będziemy musieli się go pozbyć dla dobra własnego i sąsiadów. Jest on bowiem szkodliwy i rakotwórczy. Włókna azbestu, które trafiają wraz z powietrzem do płuc mogą powodować raka płuc i inne choroby. Czasami zastawiamy się, jak to się stało. Ktoś nigdy nie palił, a zachorował na raka płuc. Może warto wtedy sprawdzić co ma na dachu?

Koniec azbestu nadchodzi wielkimi krokami. Do 2032 roku mamy czas by pozbyć się go całkowicie z naszych domów. Ustawodawca jest bardzo mocno zdeterminowany, bo za zaniechanie tej czynności wyznaczył wysokie kary pieniężne. Grzywna może sięgać od 10 000 zł do 20 000 zł, liczna jest w stawkach dziennych.

Pamiętajcie o tym, że może tym się zająć tylko specjalna firma. Jeśli azbest usuniecie samodzielnie i w dodatku złożycie go w nielegalnym miejscu grożą nam również surowe konsekwencje prawne.

Źródło artykułu: https://kb.pl/porady/do-2032-roku-azbest-musi-zniknac-z-budynkow-jakie-kary-ci-groza

Podobne artykuły