Korzyści płynące z regularnego mycia dachu

Mój dom Data publikacji: 31 marca 2023 / Aktualizacja: 2023-10-04

Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku, gdyż odpowiada za ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Mimo to często nie zwracamy uwagi na jego stan i nie myjemy go regularnie. W tym artykule omówimy korzyści wynikające z regularnego mycia dachu oraz najlepsze metody jego czyszczenia.

Mycie i malowanie dachu – co daje?

Mycie dachu spełnia głównie funkcję ochroną i estetyczną. Istnieje jednak jeszcze inne korzyści wynikające z regularnego mycia dachu. Przede wszystkim:

 • regularne mycie dachu zapobiega rozwojowi glonów i mchu, co może wpłynąć na jego trwałość,
 • brud i zanieczyszczenia, takie jak liście czy piasek, mogą uszkodzić dach, gdyż zatrzymują wodę i zwiększają ryzyko przemakania, a mycie dachu eliminuje to zagrożenie,
 • brud na dachu może utrudnić przepływ powietrza i zaburzyć równowagę termiczną budynku, zwiększając koszty eksploatacji,
 • zanieczyszczenia na dachu, takie jak pleśnie czy pył, mogą wpłynąć na zdrowie mieszkańców, zwłaszcza osób z alergiami i astmą.

W świetle tych korzyści regularne mycie i malowanie dachu wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Ale jak należy to robić?

Metody mycia dachów

Rozróżnia się trzy metody mycia dachu. Profesjonalne firmy wykorzystują przynajmniej dwie z nich w zależności od stopnia zabrudzenia dachu i celu, jaki chcą osiągnąć. Najczęściej mycie następuje:

 • metodą ciśnieniową, z wykorzystaniem niezbyt wysokiego ciśnienia, aby nie uszkodzić pokrycia dachowego,
 • przy wykorzystaniu środków chemicznych, które rozpuszczają zanieczyszczenia,
 • ręcznie przy użyciu miękkiej szczotki i wody.

Metody ciśnieniowa i chemiczna są powszechnie stosowane, gdyż pozwalają na szybkie i skuteczne mycie dachów. Dodatkowo odpowiednio dobrane preparaty mogą zabezpieczać dach przed szybkim ponownym zabrudzeniem.

Najlepszy czas na mycie dachu

Dach najczęściej myje się wiosną lub jesienią. Po zimie na dachu gromadzi się dużo brudu i zanieczyszczeń, które gromadziły się wraz ze śniegiem, a jesienią problemem są liście i inne zanieczyszczenia. Mogą one uszkodzić pokrycie dachowe i doprowadzić do powstawania zacieków w budynku lub porastania dachu mchem.

O czym pamiętać podczas mycia dachu?

Jeśli czytasz ten artykuł, to musisz mieć świadomość, że mycie dachów nie jest czynnością, którą może wykonać każdy. Istnieją pewne zasady, których nie należy lekceważyć, jeśli musisz umyć dach:

 1. Jeśli nie czujesz się pewny w pracach na dachu, to powinieneś zatrudnić specjalistę.
 2. Dach należy myć przy pomocy sprzętu, który go nie uszkodzi. Takie narzędzia jak twarda szczotka czy myjka ciśnieniowa mogą trwale zniszczyć pokrycie dachowe.
 3. Podczas mycia dachu należy w pierwszej kolejności zadbać o własne bezpieczeństwo i osób, które mogą pojawić się w okolicy.
 4. Czyszczenie dachu należy przeprowadzać regularnie, przynajmniej raz w roku.

Co daje mycie dachu przed malowaniem?

Zanieczyszczenia znajdujące się na dachu mogą wpłynąć na efekty malowania. Mchy, glony lub inne rośliny zmniejszą przyczepność farby i zniwelują jej właściwości ochronne. Dodatkowo nawet tanie pozornie nieznaczące zanieczyszczenia jak kurz wpływają na równomierne rozprowadzenie farby. Na temat malowania dachu więcej możesz się dowiedzieć z artykułu „Dlaczego warto systematycznie malować dach?”.

Mycie dachu przed malowaniem ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala na wykrycie ewentualnych uszkodzeń lub problemów z dachem, które mogą wymagać naprawy przed malowaniem. Ich usunięcie po czyszczeniu dachu pozwala uniknąć podwójnej roboty w późniejszym czasie. Takie podejście do malowania dachów prezentuje firma Biotop, będąca liderem w tej branży.

Mycie dachu z blachodachówki — czy ma sens?

Wszystkie wymienione wcześniej korzyści wynikające z mycia dachu dotyczą także blachodachówki. Dodatkowo blachę po umyciu można pokryć impregnatem i zabezpieczyć ją przed szybkim zabrudzeniem. Wydaje się więc, że korzyść z mycia dachu z blachodachówki jest jeszcze większa.

Czy warto myć dach? Jak najbardziej. Jest to jeden z najbardziej widocznych z daleka elementów domu. Czysty dach jest chlubą nawet starych domów. Poza walorami estetycznymi w grę wchodzą też względy praktyczne i zdrowotne, takie jak zapobieganie uszkodzeniom dachu spowodowanym zanieczyszczeniami, glonami i mchami oraz eliminacja pleśni.

Podobne artykuły