Twoje dziecko idzie pierwszy raz do przedszkola? Zobacz rady, które Ci pomogą!

Kategoria: Parenting
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-07-08

Pierwsze momenty w przedszkolu to czas trudny zarówno dla rodzica jak i dla dziecka. Dlatego warto postępować według pewnych zasad, które ułatwią ten czas zarówno Tobie jak i Twojej pociesze. Dzisiaj przedstawimy Wam zbiór rad pedagogów, które dotyczą dzieci, które zaczynają swoją przygodę z przedszkolem.

1. Odbieraj dziecko wcześniej

W początkowym okresie warto dziecko odbierać wcześniej. Pamiętajcie o tym, że dziecko ma inne poczucie czasu niż my i wydaje mu się, że jest poza domem dużo dłużej. Dlatego na początku warto ograniczyć czas pobytu dziecka w przedszkolu wedle możliwości.

Zaobserwuj nas na Facebooku

2. Nie mów, że odbierzesz je wcześniej jeśli tego nie zrobisz

Dziecko przez to może stracić do Ciebie zaufanie co zaburzy jego poczucie bezpieczeństwa. Więc jeśli nie możesz odebrać dziecka wcześniej to nie oszukuj go, że tak zrobisz.

3. Pozytywnie nastrajaj dziecko

Podkreślaj zalety przebywania w przedszkolu. Miła zabawa, koledzy, miłe Panie, dobry obiadek, dużo zabawek. Nie strasz dziecka przedszkolem, zawsze mów o nim w superlatywach.

4. Naucz dziecko jeść różne rzeczy

Dziecko przyzwyczajone jest do diety domowej, nic w tym dziwnego. Dlatego już teraz zacznij dziecko przyzwyczajać do nowych smaków. Zrób coś czego jeszcze nie jedliście, możesz nawet postarać się o menu przedszkola i spróbować przygotować coś co dziecko będzie jadło w tym miejscu.

5. Usamodzielniaj dziecko

W przedszkolu opiekunowie mają pod sobą wiele dzieci, dlatego nie mogą całej uwagi skupiać na jednym. Dlatego dziecko powinno uczyć się samodzielności i podstawowe rzeczy wykonywać samodzielnie. Warto aby samo umiało korzystać z toalety, myć ręce czy ubierać się. Zawsze je chwal gdy zrobi coś samodzielnie.

6. Oducz dziecko pampersów i smoczka

Odpieluchowanie i oduczenie smoczka to podstawowe rzeczy, których nawet niektóre przedszkola wymagają. Wakacje to bardzo dobry czas aby tego uczyć dziecka. Jest ciepło więc nawet gdy dziecko przypadkiem się zmoczy to wystarczy zmienić majteczki i spodenki.

8. Ucz dziecko zabawy z rówieśnikami

Jeśli dziecko nie ma rodzeństwa i nie przebywa często z rówieśnikami to w grupie może czuć się zestresowane. Warto już zacząć je przyzwyczajać do zabawy w grupie chodzą np. na plac zabaw czy sale zabaw. Niech dziecko nauczy się zasad panujących podczas zabawy z innymi dziećmi. Dzięki temu będzie mu łatwiej się zaadaptować.

9. Pożegnania w przedszkolu

Pożegnanie powinno być krótkie, nawet gdy dziecko płacze nie powinnaś go przedłużać tuląc dziecko. Nie wychodź jednak po cichu, nawet jeśli dziecko ma się popłakać gdy widzi, że odchodzisz. Pożegnaj się z nim aby wiedziało, że wrócisz. Określ czas, w którym wrócisz po nie. Nie mów jednak swoimi kategoriami np. o 15.00 czy po pracy. Dziecko ma inny tryb dnia w przedszkolu, możesz powiedzieć, że odbierzesz je po zupce jeśli je ją np. 0 15.00.

Ważne jest też to by nie przekazywać płaczącego dziecka z rąk mamy czy taty do rąk pedagoga. Dziecko powinno wchodzić na swoich nóżkach. Zabieranie dziecka z rąk wzmaga w nim uczucie braku bezpieczeństwa. Jeśli dziecko płacze przy pożegnaniu z mamą warto aby na początku odprowadzał je tata. Zwykle łatwiej dziecku jest się rozstać, a mężczyźni też łatwiej radzą sobie z płaczem dziecka i pożegnaniem.

W początkowych dniach, a nawet tygodniach powinno się skracać pobyt dziecka w przedszkolu i nie powinien on przekraczać 4-5 godzin dziennie. Gdy dziecko się przyzwyczai można go stopniowe wydłużać np. codziennie o pół godziny, aż do normalnego czasu pobytu w przedszkolu. Oczywiście nie wszyscy rodzice mają taką możliwość, ale warto się na to przygotować.

10. Zabawki

Na początku zwykle przedszkole pozwala dziecku zabierać swoją ulubioną zabawkę. Znajomy przedmiot pomaga dziecku poczuć się bezpiecznie. Dlatego pamiętaj o niej i nie zapomnij jej. Dziecku naprawdę coś znajomego w nowym miejscu pomaga się zaadaptować.

11. Rozmowy

Nie pytaj dziecka jak było w przedszkolu, czy zjadło obiadek, czy było grzeczne. Nie zmuszaj dziecka do tego by zawsze opowiadało jak było w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres, poczekaj aż samo zacznie Ci opowiadać. Pozwól też dziecko się wyżalić jeśli coś mu się nie podoba i informuj o tym pedagogów aby wspólnie rozwiązać problem.

Rozmowa z pedagogiem też jest bardzo ważna. Każde dziecko jest inne więc warto poinformować go o tym. Np. jeśli nasze dziecko potrzebuje dużo czułości warto aby pedagog o tym wiedział. Przytulanie może być sposobem, który pomoże mu przełamać z dzieckiem pierwsze lody i sprawić, że chętnie będzie przychodziło do przedszkola.

Powyższa lista została stworzona w konsultacji z pedagogiem przedszkolnym z długoletnim doświadczeniem. Mam nadzieję, że okaże się dla Was pomocna :)

Podobne artykuły