Rodzic również czerpie korzyści z zabawy z dzieckiem. Zobacz jakie!

Parenting Data publikacji: 01 listopada 2018

Bawicie się regularnie ze swoimi pociechami? Warto to robić bo nie tylko sprawia im to radość, ale również Tobie przynosi wymierne korzyści. Eksperci twierdzą, że rodzice, którzy często bawią się ze swoimi dziećmi są mniej zestresowani.

Zabawa z dzieckiem zmniejsza stres również u rodzica

Rodzice, którzy lubią bawić się z dzieckiem są mniej zestresowani. U rodziców, którzy lubią zabawę i mają pozytywne nastawienie obserwuje się mniejszy poziom stresu, przygnębienia czy lęku. Jeśli masz wewnętrzne nastawienie do zabawy, to w sytuacji gdy zdarza się coś niespodziewanego, to zamiast reakcji „walcz lub uciekaj” w sytuacji stresowej masz możliwość cofnąć się o krok i spojrzeć na sprawę z większej perspektywy. Uznać ją za zabawną lub nie wartą denerwowania się. I przez to nie jesteś tak narażony na stres.

Z własnego doświadczenia zauważam, że jest to prawdą. Lubię wygłupiać się z dzieckiem. Chwilami gdy mam złe nastawienie do życia bo dzień jest pełen przeszkód, rozczarowań czy problemów, siadam na podłodze, zaczynam zabawę i w sekundzie to wszystko odpływa. Dobry humor udziela się mi, jak i dziecku i wszystko staje się trochę łatwiejsze. Według badań LEGO Play Well, aż 9 na 10 rodziców przyznaje, że zabawa z dzieckiem ich odstresuje.

Korzyści płynące z zabawy z dzieckiem

  1. Mogą nauczyć się od dziecka kreatywności
  2. Daje bezpieczną przestrzeń do eksperymentowania o niskim poziomie stresu
  3. Pomaga zacieśnić rodzinne więzi
  4. Daje poczucie szczęścia i redukuje stres
  5. Buduje fundamenty wieloletnich relacji dziecka i rodzica, które będą procentowały jeszcze długo po tym, jak dziecko stanie się dorosłe

Jak rodzice najczęściej tłumaczą niemożliwość zabawy z dzieckiem? Oczywiście ograniczonym czasem, pracą do późna czy obowiązkami w domu. Często ogranicza nas technologia – wolimi poświęcić czas komputerowi czy telefonowi niż dziecku. Warto z tym walczyć, dla siebie i swoich dzieci.

Podobne artykuły