DVB-T2 HEVC — nowy standard telewizji. Sprawdź, czy jesteś na niego gotowy!

Technologie Data publikacji: 28 marca 2022

W 2022 roku standard naziemnej telewizji cyfrowej wchodzi w Polsce na nowy, lepszy poziom. Zdecydowanie wyższa jakość obrazu to postęp, na który musimy się odpowiednio przygotować. Jak? Niezbędny będzie zakup dekodera DVB-T2. Czym dokładnie jest HEVC i DVB-T2? Jak wybrać najlepszy dekoder? O tym w poniższym tekście, zachęcamy do lektury!

Podstawowe informacje o dekoderach DVB-T2

DVB-T, czyli Digital Video Broadcasting to cyfrowa telewizja naziemna, która od 2013 roku funkcjonuje w Polsce. Wraz z rozwojem technologicznym powstała jego druga wersja, dająca więcej możliwości. Wiąże się to jednak ze zmianą częstotliwości nadawania i sposobu kodowania, co wymaga dedykowanego sprzętu do jego obsługi, jakim jest dekoder DVB T2.

HEVC: co to?

HEVC, czyli High Efficiency Video Coding, to skrót, którym określany jest standard kompresji wideo. Cechuje się on niezwykłą wydajnością — dzięki niemu w jednym multipleksie mieści się znacznie więcej treści w wysokiej jakości niż w jego poprzedniku AVC. To sprawia, że przesył danych jest bardziej efektywny, a jednocześnie możliwe jest zachowanie doskonałej jakości obrazu.

Od kiedy dekoder DVB-T2 będzie potrzebny?

Wprowadzenie nowego standardu telewizji cyfrowej w Polsce zostało podzielone na cztery etapy, które finalnie zakończyć się mają do 30 czerwca 2022 roku. Dekoder DVB-T2 w konkretnych województwach potrzebny będzie:

  • od 28 marca w dolnośląskim, lubuskim i opolskim;
  • od 25 kwietnia w kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim;
  • od 23 maja w podkarpackim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, łódzkim;
  • od 27 czerwca w lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Ile kosztuje dekoder DVB-T2?

Dekodery DVB-T2 są dość przystępne cenowo i zdecydowanie bardziej opłaca się postawić na tego typu sprzęt niż wymianę telewizora na nowy. W sklepach dostępne są one w cenach mieszczących się w granicy 80-150 zł.

Jaki dekoder DVB T/T2 do telewizji naziemnej 2022 warto wybrać?

Zastanawiasz się, jaki dekoder DBV-T kupić? Najważniejsze kryterium wyboru to zdolność sprzętu do odbierania najnowszego sygnału w systemie DVB-T2 oraz możliwość odtwarzania obrazu z kodowaniem video HEVC. Mniej ważne, ale wciąż bardzo istotne są dodatkowe funkcje, np. typy wejść w danym dekoderze, siła zasilania, a nawet same wymiary. 

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy telewizor sprzedawany po 2019 roku powinien być wyposażony w system pozwalający na odbiór DVB-T2 czy HEVC. Nie jesteś pewien, czy Twój odbiornik go posiada? W prosty sposób możesz to sprawdzić.

Jak sprawdzić telewizor, czy będzie odbierał w nowym systemie?

Są dwa proste sposoby, które pomogą w sprawdzeniu telewizora. Pierwszy z nich to wyszukanie programu telewizyjnego, który nadaje testowe emisje programów na specjalnych kanałach. Jeśli Twój sprzęt je obsługuje, sprawa jest jasna. Drugim sposobem zaś jest po prostu zajrzenie do instrukcji obsługi. Powinien znaleźć się w niej zapis, czy urządzenie będzie odbierało najnowszą formę telewizji cyfrowej.

Podobne artykuły