Dlaczego obcy nie odczytują moich wiadomości na Messengerze?

Kategoria: Technologie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-01-25

Piszesz wiadomość na Facebooku do osoby, która nie znajduje się na liście Twoich znajomych. Ona jednak nie odczytuje tej wiadomości i nie możesz się z nią skontaktować? Wszyscy mamy ten sam problem. Dzisiaj wyjaśnimy Wam, dlaczego tak jest i co można w takiej sytuacji zrobić, aby wiadomość do tej osoby dotarła. Istnieje ciekawy trik.

Dlaczego moje wiadomości na Messengerze nie dochodzą do nieznajomych?

W zasadzie, to same wiadomości są dostarczane, ale nie są odczytywane. Każdy z nas nie raz pewnie spotkał się z tym problemem. Na Facebooku często korzystamy z grup z ogłoszeniami. Gdy zauważymy interesujące nas ogłoszenie i chcemy skontaktować się z tą osobą, wysyłamy jej wiadomość. Tym bardziej, gdy komentarzy jest wiele i nie chcemy być niezauważeni. Lub w przypadku, gdy osoba ta na komentarze nie odpisuje.

Okazuje się jednak, że na naszą wiadomość też nie ma odzewu. Nie została nawet przeczytana. Możemy sprawdzić to dotykając dymka z naszą wiadomością. Wtedy zobaczymy jej status „Wyświetlono” oraz „Wysłano”. Jeśli wiadomość nie została odczytana, to będzie miała właśnie ten drugi status, który informuje jedynie o tym, że została prawidłowo wysłana.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Dlaczego tak się dzieje? Problemem jest tutaj sam Messenger, który wewnątrz posiada kilka skrzynek odbiorczych. Mamy główny kanał „Czaty”, w którym znajdują się nasze konwersacje. Jeśli jednak dotkniemy przycisku menu (trzy kreski) po lewej stronie, to zobaczymy kolejne skrzynki:

  • Marketplace
  • Inne
  • Archiwum

W Marketplace znajdują się wiadomości dotyczące naszych ogłoszeń. Co ważne, wiadomości z Marketplace trafiają do „Czatu”. Wiadomość, którą wysłaliśmy trafiła jednak do skrzynki Inne, która znowu dzieli się na dwie kolejne skrzynki „Możesz znać” oraz „Spam”.

Tu właśnie tkwi problem. Mało kto do nich zagląda, a właśnie tam znajduje się nasza wiadomość. Najprawdopodobniej w zakładce „Spam”. Chociaż wcale nie ma na celu spamu, to tak ją kwalifikuje Facebook. Przez to większość wiadomości wysyłanych do nieznajomych po prostu jest nieodczytywana.

Ustawienia dostarczania wiadomości na Messenger

W sekcji „Ustawienia” znajduje się zakładka „Dostarczanie wiadomości”. Zazwyczaj ich nie zmieniamy, a więc możemy założyć, że osoba z którą kontaktujemy się ma je domyślnie ustawione przez Messenger. Jakie mają one znaczenie?

Bardzo ważne, jeśli zależy nam na tym, aby nasze wiadomości dotarły do danej osoby. Mówią one o tym, gdzie mają trafić wiadomości od osób, które znają nasz telefon. Domyślnie do zakładki „Czaty”, czyli głównego wątku. Wiemy więc, że jeśli ktoś ma nasz numer telefonu w książce telefonicznej, która udostępniona jest Messengerowi, to ta wiadomość pominie inne foldery i trafi do głównego.

Kolejna opcja informuje, gdzie trafią wiadomości od znajomych znajomych na Facebooku. Domyślnie to również „Czaty”. Oznacza to, że jeśli napisze do nas ktoś, kto jest znajomym naszego znajomego, to jego wiadomość również trafi u nas do głównego wątku.

Ostatnia opcja to właśnie nasz problem. Domyślnie oznaczona jest jako „Inne” i decyduje o tym, gdzie trafią wiadomości od innych osób na Facebooku. Czyli tych, z którymi nic nas nie łączy. Nie znają naszego numeru telefonu, ani też nie znają żadnych naszych znajomych. Takie wiadomości traktowane są jako potencjalny spam.

Co zrobić, aby inni odczytywali nasze wiadomości na Messenger?

Jeśli bardzo zależy nam na skontaktowaniu się z jakąś osobą, to możemy zrobić coś więcej, niż tylko czekać, aż ktoś odczyta wiadomość. Z ustawień dostarczania wiadomości wiemy, że są wyjątki, w których wiadomości od obcych trafiają do skrzynki głównej.

Wykorzystaj Marketplace

Możemy to wykorzystać, aby nawiązać kontakt z daną osobą. Po pierwsze – wykorzystaj Marketplace. Warto sprawdzić, czy dana osoba nie ma jakiegoś ogłoszenia na Marketplace. Wiemy, że wiadomości dotyczące ogłoszeń trafiają do skrzynki „Czaty”. Możemy wykorzystać to, aby skontaktować się z kimś w zupełnie innym celu.

Znajdź wspólnych znajomych

Domyślne ustawienia „Dostarczanie wiadomości” mówią, że wiadomości od znajomych znajomych na Facebooku trafiają do „Czaty”. Dlatego, jeśli będziemy mieć w znajomych kogoś, kogo zna osoba, z którą chcemy się skontaktować, wtedy nasza wiadomość trafi do głównej skrzynki. Wyświetli się o niej powiadomienie i prawdopodobnie zostanie odczytana, o ile ktoś specjalnie jej nie pominie.

Wystarczy wejść na profil danej osoby i zobaczyć sekcję „Znajomi”. Facebook sam powie nam o tym, kto jest naszym wspólnym znajomym, gdyż wyświetla ich na początku, a do tego informuje ilu ich jest. Oczywiście ktoś może też ukryć listę znajomych przed osobami, których nie zna. Wówczas jej nie zobaczymy.

Zaproś do znajomych

W takiej sytuacji możemy spróbować sami stać się znajomym tej osoby, aby nasze wiadomości trafiły do skrzynki głównej. Możemy więc takiej osobie wysłać zaproszenie do znajomych.

Sprawdź dane kontaktowe

Wchodząc na profil danej osoby, możemy przejść do zakładki „Informacje”, a następnie „Dane kontaktowe i podstawowe informacje”. Są to dane, które mogą być ustawione jako prywatne, ale część osób pozostawia publiczny choćby adres e-mail. Wtedy możemy spróbować napisać na jego pocztę i skontaktować się w ten sposób.

Podobne artykuły