Dostał SMS z prośbą o pomoc od biednej rodziny. Nie daj się nabrać na to oszustwo!

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-10-15

Pomysłowość oszustów nie zna granic. Starają się jak mogą wykorzystać naszą empatię by nas oszukać i czerpać dla siebie korzyści materialne. Nowym przykładem oszustwa są smsy apelujące o pomoc dla biednej rodziny.

Użytkownik serwisu YouTube o nicku nitshow poinformował o SMS, który dostał jego tata. SMS jest apelem o pomoc dla biednej rodziny, której brakuje żywności, ubrań oraz telefonu, za pomocą którego mogliby dzwonić do lekarza, z którym stale są w kontakcie.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Od razu poczuł, ze coś jest nie tak. Wiadomość nie była podpisana, nie było również informacji gdzie należy wysłać paczkę. Co zrobisz gdy dostaniesz takiego smsa?

Postanowił do nich zadwonić

Z związku z brakiem informacji każda osoba, która chce w jakiś sposób udzielić pomocy „biednej” rodzinie najprawdopodobniej odpisałaby na smsa prosząc o jakiś adres. Nasz bohater postanowił jednak zadzwonić, rozmowa została dziwnie przerwana, a kolejne próby kontaktu ukończyły się niepowodzeniem. Przyszły jednak smsy.

Po wpisaniu numeru w wyszukiwarkę pojawiło się mnóstwo opinii o tym numerze innych osób, które również próbowano nabrać. W filmie użytkownik zamazał numer telefonu, ale tak naprawdę po wpisaniu w Google opinii ze screena portalu nie trudno znaleźć, że numer to 511 354 913, a opinie o tym numerze znajdziecie tutaj. Posiada on ok. 10 tysięcy opinii, z czego większość to negatywne. Jeden z użytkowników wprost napisał, że stracił 50 zł.

Jak działa to oszustwo?

Może Was zdziwić to, że właściciel numeru przede wszystkim zachęca do napisania smsa. Jest tak dlatego, że jest to numer premium więc za to, że wyślecie sms zapłacicie. Wysyłając wiadomość zapisujecie się bowiem do subskrypcji wiadomości premium.

Jak się przed tym zabezpieczyć?

Jakiś czas temu napisaliśmy artykuł o tym jak wyłączyć smsy premium w swojej sieci. To ustrzeże Was przed wieloma przykrymi konsekwencjami oszustów, którzy czyhają na Wasze pieniądze. Numer przecież wygląda normalnie, nie jak typowe numery premium. Poradę znajdziecie tutaj.

Poniżej zachęcam również do obejrzenia filmu naszego bohatera dzisiejszego artykułu. Objaśnia on w jaki sposób działa to oszustwo. Pokazuje również przykłady innych podobnych oszustw. Warto obejrzeć aby w przyszłości nie dać się nabrać.

 

Podobne artykuły