Już jutro piątek trzynastego! Wierzycie w ten przesąd?

Lifestyle Data publikacji: 12 stycznia 2023

Jutro piątek trzynastego. Przez wiele osób dzień ten uznawany jest za pechowy. Wierzycie w ten przesąd i stosujecie tego dnia specjalne zasady, aby uniknąć pecha?

Dlaczego piątek trzynastego jest pechowy?

Pochodzenie związku piątku trzynastego z pechem jest niejasne, ale istnieje kilka teorii. Jedna z nich mówi, że pochodzi ono z chrześcijańskiej tradycji, gdzie trzynasty gość przy stole w Wieczerniku był Judasz, zdradzający Jezusa.

Inna teoria sugeruje, że pochodzi z mitologii skandynawskiej, gdzie trzynasty gość przy stole był Loki, bogiem oszustwa i zła. Jeszcze inna teoria podaje, że pochodzi z różnych przesądów ludowych, które mówią, że trzynasty jest pechowy liczbą.

Niektórzy rzeczywiście boją się tego dnia. Tak bardzo, iż ten strach posiada swoje naukowe określenie i nazywany jest paraskewidekatriafobią. Piątek trzynastego nie przypada zbyt często. Zazwyczaj dzień ten zdarza się raz w roku, a maksymalnie do trzech razy. Dlatego wiele osób w tym dniu nie podejmuje ważnych działań i decyzji, aby nie zapeszyć. Gdy natomiast coś im się przytrafi pechowego, wtedy winą obarczają właśnie tę datę.

Jak to wygląda u Was? Wierzycie w pechowość piątku trzynastego, czy jest to dla Was normalny dzień, tak jak każdy inny w roku?

Podobne artykuły