Jeśli Twoje dziecko bawi się Twoim telefonem to zrób jedną rzecz zanim wydasz majątek na rachunki

Parenting Data publikacji: 16 maja 2017

Dzieci bawią się naszymi telefonami. To normalne chociaż znam rodziców, którzy nie pozwalają swoim dzieciom dotykać telefonów. Jednak niech kamieniem rzuci pierwszy kto nie włącza nawet na chwilę dziecku bajki na YouTube aby coś zrobić lub pozwolić mu się uspokoić.

Nie raz moje dzieci włączyły w telefonie funkcje, o których istnieniu nawet nie wiedziałam. Potem męczyłam się próbując je wyłączyć, ale to tylko mały problem w porównaniu z tym co może się stać. Wyobraź sobie, że jakimś cudem Twoje dziecko wybierze numer premium. Następnie po chwili zabawy odłoży telefon w kąt, a połączenie będzie trwać i tak np. 15 minut, aż go nie weźmiesz do ręki.

Sprawdziłam z ciekawości parę numerów premium i cenniki. Najtańsze z nich kosztowały ok. 2 zł za minutę połączenia, ale były też takie, które kosztowały 9, 20, a nawet 30 zł za minutę! Wyobraźcie sobie teraz 15 minut takiej „rozmowy”. 450 zł to chyba dosyć spore pieniądze, których raczej nie chcielibyśmy stracić.

Dlatego jeśli dajesz dziecku telefon do ręki to warto zrobić jedną rzecz, którą jest blokada numerów premium na swoim telefonie. Można wykonać całkowitą blokadę, dzięki czemu żadne połączenia z numerami premium nie będą realizowane, a my możemy bez obawy dać dziecku telefon. Najwyżej zadzwoni do jakiejś koleżanki i stracimy trochę darmowych minut, ale nie prawdziwych pieniędzy :)

Jak zablokować numery premium na telefonie

Czynność ta różni się trochę w zależności od sieci komórkowej, z której korzystamy. Dlatego przedstawimy sposób dla wszystkich wiodących sieci w Polce. Wybierzcie odpowiedni dla swojej sieci.

Blokowanie numerów premium PLUS

Wyślij bezpłątny SMS na numer 2601 o treści LIMIT GL 0. Blokadę możesz wyłączyć wysyłając na ten sam numer sms o treści STOP LIMIT GL.

Blokowanie numerów premium T-Mobile

Wyślij bezpłatny sms na numer 80450 o treści POL ON. Wyłączyć blokadę możesz wysyłając na ten sam numer sms o treśći POL ANULUJ.

Blokowanie numerów premium PLAY

W PLAY nie musimy wysyłać specjalnych smsów. Wystarczy w telefonie użyć kodu USSD, wpisujemy go na klawiaturze w widoku wybierania numeru. Wystarczy wpisać *111*98*1# aby zablokować oraz *111*98*2# aby odblokować.

Blokowanie numerów premium Orange

W Orange blokowanie jest najmniej wygodne, ale też darmowe. Musimy zadzwonić na numer 510 100 100 lub udać się do salonu sprzedaży.

Blokowanie numerów premium NJU

Należy zalogować się na swoje konto njumobile.pl i w zakładce usługi wyłączyć połączenia premium. Również jest to bezpłatne.

Wszystkie informacje pochodzą z oficjalnych stron telekomów i są aktualne na dzień 16.05.2017r. Mam nadzieję, że ta jedna prosta czynność ustrzeże Was przed niespodziewanymi wydatkami :)

Podobne artykuły