Dlaczego warto moczyć stopy w occie jabłkowym

Uroda Data publikacji: 06 maja 2019

Moczenie stóp w wodzie z octem jabłkowym może przynieść Ci wiele korzyści. Ocet jabłkowy jest znanym jeszcze przez nasze babcie lekarstwem na wiele różnego rodzaju dolegliwości. Wiosną i latem moczyły one swoje stopy w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego. Jesteś ciekawa w jakim celu?

Moczenie stóp w wodzie z octem jabłkowym

Ocet ma wiele dobrych dla zdrowia właściwości, ale w tym przypadku wykorzystam jedną z nich. Ocet jabłkowy ma właściwości bakteriobójcze, a to oznacza, że moczenie w nim nóg może przynieść nam wiele korzyści. Nie tylko zabije to brzydki zapach, który jest naturalny dla naszych stóp, ale też zadba o ich zdrowie.

Stopy się pocą, nie ma w tym nic dziwnego. Cały dzień chodzimy w butach i skarpetkach. Wilgoć powoduje rozwój bakterii, które są winowajcą powstawania przykrego zapachu. Dlatego jeśli masz z tym problem i chcesz pozbyć się przykrego zapachu stóp, który może być krępujący gdy jesteśmy w gościach, to zacznij moczyć je w wodzie z octem jabłkowym.

Przygotuj sobie letnią wodę. Na każdy litr wody dodaj 1/4 szklanki octu jabłkowego i mocz w takiej mieszance nogi przez 15 minut. Potem dobrze je osusz. Kurację powtarzaj codziennie przez tydzień, a Twoje stopy zyskają nową świeżość.

Sposób ten sprawdzi się również wtedy gdy masz problemy z obrzękami stóp np. po całym dniu pracy gdy stoisz na nogach. Stopy są zbolałe i spuchnięte. Wtedy wkładamy je do tak samo przygotowanej wody z octem. Stopy w całości muszą znaleźć się pod powierzchnią wody. Dzięki temu pozbędziesz się obrzęku.

Zdrowotne właściwości octu jabłkowego

Ocet jabłkowy może być przydatny podczas odchudzania. Pobudza metabolizm i zwiększa ilość spalanej tkanki tłuszczowej. Ułatwia rozkładanie się tłuszczy i poprawia trawienie. Dlatego wiele osób pije rano szklankę wody z łyżką octu jabłkowego i miodu. Pisaliśmy już o tym jak wykorzystać ocet jabłkowy podczas odchudzania.

Oprócz tego ocet jabłkowy ma też szereg innych dobrych dla zdrowia właściwości.

  1. Wycisza układ nerwowy
  2. Oczyszcza ciało z toksyn
  3. Wspomaga odchudzanie
  4. Zakwasza żołądek
  5. Poprawia trawienie
  6. Wzmacnia odporność
  7. Wzmacnia naczynia krwionośne
  8. Zapobiega miażdżycy
  9. Zmniejsza ciśnienie krwi
  10. Sprzyja produkcji czerwonych krwinek

Jak zrobić domowy ocet jabłkowy

Zrobienie octu jabłkowego nie jest trudne, a warto to zrobić i mieć w pełni naturalny produkt. Będziemy potrzebować do tego 2 kg jabłek, 2 l wody i 500 g cukru. Jabłka ścieramy na tarce razem ze skórką, ale same środki wyrzucamy. Przyda nam się wiaderko fermentacyjne do wina, w którym umieszczamy jabłka. Cukier rozpuszczamy w wodzie i dolewamy do jabłek.

Wiaderko najlepiej jest przykryć gazą aby do środka nie dostawały się owady, ale żeby cały czas był dostęp powietrza do środka. Co jakiś czas należy wstrząsnąć wiaderkiem. Proces fermentacji potrwa ok. 5 tygodni. Zauważymy jego koniec po tym, że woda przestanie się pienić.

Podobne artykuły