Dlaczego nie warto kupować tuńczyka w puszce?

Zdrowie Data publikacji: 13 maja 2017

Tuńczyk jest bardzo zdrową rybą. Kupując go liczymy, że zjemy rybę, która bogata jest w zdrowe tłuszcze i pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Jednak kupując tuńczyka w puszce jesteśmy od tego daleko.

Tuńczyk jest bogatym źródłem białka, witamin z grupy B, A, fosforu i witaminy D. Zawiera też zdrowe dla nas tłuszcze omega-3, potas, żelazo i wapń.

Tuńczyk w puszce

Do puszki trafia najtańsza ryba, która jest po prostu niższej jakości i inaczej by się nie sprzedała. Jest to sprytny pomysł producentów na pozbycie się takich odpadków. Często ryby te pochodzą z zanieczyszczonych akwenów wodnych więc mają w sobie wiele niezdrowych dla nas pierwiastków np. rtęci. Rtęć nie jest jedyną szkodliwą substancją w tuńczyku z puszki, znajdziemy tam też dioksyny i policlorobifenil, które działają rakotwórczo. Musicie wiedzieć o tym, że ryba kumuluje w sobie metale ciężkie, im jest większa tym ich w niej jest więcej. Jeśli otwieramy tuńczyka w puszce nie możemy ocenić jaki duży był przed przetworzeniem, dlatego często są to też okazy, których normalnie by nie sprzedano. Nawet kobiety w ciąży lub karmiące z powodu rtęci nie powinny jeść go więcej niż dwa razy tygodniowo.

Tuńczyk w puszce musi być przydatny do spożycia przed ługi czas inaczej jest w przypadku ryby świeżej, która psuje się znacznie szybciej. Najtańszym konserwantem jest sól. W 100g soli znajdziemy 38 758 mg sodu. Dlatego tuńczyka w puszce nie powinny jeść osoby, które mają problemy z nadciśnieniem czy sercem.

Jakiego tuńczyka kupować?

Pamiętajcie, że tuńczyk jest dosyć drogą rybą. Jeśli już musicie kupić go w puszce to szukajcie ryby raczej z wyższej półki i porównujcie skład na etykietach. Lepiej też unikać rozdrobnionego i wybierać ten w kawałkach. Najzdrowiej jest też kupować go w sosie własnym, a nie w oleju czy innej zalewie.

Zdecydowanie lepiej jest jednak kupować tuńczyka świeżego. Jest dużo droższy, ale za to bardziej wartościowy więc lepiej zjeść go rzadziej, ale lepszej jakości. Możecie za to częściej kupować tańsze świeże ryby i uzupełnić nimi swoją dietę.

Jak wcześniej wspominamy tuńczyk jak każda ryba kumuluje metale ciężkie. Im jest starszy i większy tym więcej ma ich w organizmie, dlatego kupując tuńczyka lepiej jest kupić więcej małych okazów niż jednego dużego – będzie zdrowiej.

Szukając tuńczyka w sklepie warto zwrócić uwagę na certyfikat MSC, który oznacza, że tuńczyk został złowiony w sposób przyjazny środowisku. Nie pochodzi więc on z hodowli, a naturalnych połowów i to bezpiecznych dla środowiska.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły