Dlaczego warto kupić psa dziecku?

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 26 grudnia 2019 / Aktualizacja: 2022-03-28

Bardzo często mówi się o tym, że warto dziecku kupić psa. Dzięki temu będzie rozwijało się lepiej emocjonalnie i zyska towarzysza życia, który wypełni lukę w posiadaniu rodzeństwa, jeśli dziecko jest jedynakiem. Okazuje się, że posiadanie psa we wczesnym dzieciństwie ma jeszcze jedną zaletę, którą wykryli badacze, a napisał o tym portal zdrowie.gazeta.pl.

To bardzo cenna informacja dla wszystkich obecnych i przyszłych rodziców. Jeśli zastanawiacie się nad psem dla dziecka, być może ten argument okaże się dla Was decydujący.

Mniejsze ryzyko zachorowania na schzofremię

Schizofrenia i choroba efektywna dwubiegunowa powiązana jest ze zmianami w układzie immunologicznym wywołanymi różnymi czynnikami środowiskowymi we wczesnym dzieciństwie.

To sprawiło, że prof. Robert Yolken postanowił zbadać tę zależność. Sprawdzili jak przebywanie w towarzystwie psa lub kota przez pierwsze 12 lat życia wpływa na późniejszą możliwość zachorowania na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową.

Okazało się, że ryzyko zachorowania zmniejsza się o 24% w przypadku schizofrenii. W przypadku choroby dwubiegunowej nie stwierdzono związku. Wnioski te jeszcze muszą zostać potwierdzone kolejnymi badaniami.

Nie mniej jednak daje to nam do myślenia i jest kolejnym argumentem w dyskusji o tym czy warto sprawdzić dziecku psa. Oprócz oczywistych obowiązków ma to wiele korzyści. Oto kilka z nich, które udało nam się wypisać.

  1. Dziecko zyskuje towarzysza do zabaw
  2. Uczy się opieki i odpowiedzialności
  3. Uczy się empatii
  4. Łatwiej nawiązuje kontakty z rówieśnikami
  5. Zyskuje również opiekuna, psy są niezwykle opiekuńcze w stosunku do dzieci i pomagają dbać o ich bezpieczeństwo
  6. Uczy dziecko wykonywania obowiązków
  7. Zachęca dziecko do ruchu i spędzenia czasu nie tylko przed ekranem telewizora, telefonu, komputera
  8. Pomaga w opiece nad dzieckiem dając nam trochę wolnego czasu
  9. Pomaga dziecku w walce ze stresem
  10. Sprawia, że dziecko jest szczęśliwsze

Podobne artykuły