Ostrzeżcie bliskich przed nową odmianą oszustwa „na wnuczka”

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 22 września 2017 / Aktualizacja: 2022-03-28

Serwis niebezpiecznik.pl opisał nowy sposób oszustwa na wnuczka. Szkoda, że oszuści nie są tak samo kreatywni w celu pozyskania legalnego źródła swoich dochodów. Dlatego warto ostrzec swoich bliskich.

Oszustwo na wnuczka

Oszustwo na wnuczka to już znana nam metoda ludzi, którzy chcą zarobić na łatwowiernych ofiarach. Cały czas jednak ona ewoluuje, a oszuści zmieniają co jakiś czas sposób działania tak by wyglądać jeszcze bardziej wiarygodnie. Tak jest w tym przypadku.

W jaki sposób działa dokładnie nowy sposób działania oszustów? Najpierw do ofiary dzwoni telefon rzekomo z Poczty Polskiej i wyimaginowana pracownica pyta o prawidłowy adres doręczenia listu poleconego z banku. Zazwyczaj adres jest lekko przekręcony np. zły numer lokalu. Podczas rozmowy oszust ustala również w jakim banku mamy konto zadając podchwytliwe pytania.

Gdy oszust ma już te informacje następuje kolejny telefon już z Banku. Znowu podstawiony pracownik banku pyta o wcześniejszy telefon z poczty i informuje, że jest to próba oszustwa zrealizowana przez byłego pracownika. W ten sposób telefonujący zyskuje wiarygodność w naszych oczach, w końcu uchronił nas od oszustwa. Prosi wtedy o zgłoszenie sprawy na policję.

Teraz wykorzystywany jest pewien trik. My odkładamy telefon, ale tego nie robi oszust. To sprawia, że wciąż pozostaje na linii. Działa to tak dzięki temu, że oszust dzwoni na numer stacjonarny, gdzie na starych centralkach odłożenie słuchawki nie przerywa połączenia. Pamiętacie może jak były stare telefony w domu i odłożyło się słuchawkę na jednym to można było iść do drugiego pokoju i kontynuowało się połączenie na drugim aparacie. Albo jak czasem się podsłuchiwało rodziców z innego aparatu :D

Dlatego ofiara myśli, że wykręca nowy numer i dodzwoniła się na policję, ale tak naprawdę kontynuuje stare połączenie.

Wtedy oczywiście odbywa się rozmowa z podszytym policjantem, który kieruje sprawę do CBŚ, a oficer CBŚ zachęca do udziału w prowokacji i wypłaty środków z banku, a następnie przekazaniu do depozytu CBŚ. Jak się domyślacie ofiara już więcej nie zobaczy swoich pieniędzy.

Przekażcie informację o nowym sposobie działania swoim bliskim. Niech uważają jakie dane podają przez telefon i wiedzą, że mogą być narażeni na oszustwo.

Źródło artykułu: https://niebezpiecznik.pl/post/uwaga-na-nowy-wariant-metody-na-wnuczka-w-tle-poczta-polska-bank-i-policja/

Podobne artykuły