Dlaczego warto jeść pomidory? Korzyści dla zdrowia!

Zdrowie Data publikacji: 01 lutego 2017

Jeszcze 200 lat temu w Ameryce uważano, że pomidory są trujące. Dzisiaj znajdują się na liście najzdrowszych warzyw. Dlaczego warto je jeść? Postaramy się przybliżyć Wam temat.

Pomidory są dosyć ciekawym warzywem. Jako jedne z nielicznych mają więcej wartości zdrowotnych po przetworzeniu niż surowe. Dlatego lepiej zrobić sobie z nich spaghetti niż zjeść je na kanapkach. Zyskamy w ten sposób więcej :)

Pomidory są bogate w przeciwutleniacze takie jak likopen, kwas alfa-lipinowy, luteina, beta-karoten i cholina. Likopen odpowiada właśnie za ich czerwony kolor. Cholina za to bardzo dobrze wspomaga zapamiętywanie i uczenie się, dlatego pomidory są bardzo korzystne na dietę podczas sesji czy intensywnej pracy umysłowej.

Pomidory pomagają również obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów. Zmniejszają również ryzyko miażdżycy i innych chorób serca. Ogólnie rzecz biorąc pomidory są bardzo dobre dla naszego serca.

Nowotwory

Ponieważ pomidory są bogatym źródłem przeciwutleniaczy to mogą pomóc nam w walce z wolnymi rodnikami, które powodują raka. Pomidory pomagają uniknąć raka jelita grubego czy prostaty.

Depresja

Pomidory zawierają kwas foliowy, który pomaga zmniejszyć ryzyko depresji. Zwiększa się produkcja dopaminy i serotoniny, które odpowiadają za dobre samopoczucie.

Zaparcia

Pomidory są również bogatym źródłem błonnika oraz zawierają dużo wody. Dlatego są skuteczne podczas problemów z zaparciami. Jeśli takie masz zacznij jeść więcej pomidorów.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły