Pleśń to problem, który pojawia się w wielu domach w okresie zimy. Nic dziwnego, że właśnie w tym okresie. Szczelnie zamykamy domy aby nie tracić ciepła, a wilgotność powietrza wewnątrz wzrasta. Do tego dochodzi ciepło co tworze idealne warunki do rozwoju pleśni.
Pleśń to nie tylko problem natury estetycznej, ale też poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Pleśń może przybierać różne kolory, najczęściej jest czarna, ale może też być zielona czy szara. Towarzyszy jej zapach stęchlizny. Możne ona negatywnie wpływać na nasz organizm początkowo dają niezbyt poważne objawy, ale prowadzące do dużo gorszych konsekwencji.
Gdy poczujemy początkowe objawy zatrucia pleśnią to oprócz jej usunięcia powinniśmy również zadbać o nasze zdrowie. W tym celu możemy zastosować czosnek. Ma on właściwości przeciwgrzybiczne dlatego pomaga naszemu organizmowi podczas zatrucia pleśnią. Powinniśmy spożywać 4 gramy czosnku dziennie w dowolnej postaci, ale najlepiej surowy. Możemy go dodać po prostu do naszego posiłku. Oprócz tego do naszej diety możemy włączyć węgiel aktywny, który kupimy w tabletkach. Pomaga on oczyścić organizm i usunąć z niego toksyny. Warto też w takiej sytuacji skontaktować się ze swoim lekarzem.
Jednak to tylko działanie doraźne, a najważniejsze jest to by raz na zawsze pozbyć się z domu pleśni. Co zatem należy robić gdy na naszych ścianach pojawi się czarny nalot?
Najpierw należy sobie uzmysłowić co powoduje jej powstawanie. Głównym czynnikiem jest wilgoć w domu. Gdy zamykasz swoje okna podczas zimy, zatykasz wywietrzniki i nie wietrzysz mieszkania by nie tracić ciepła to tak naprawdę zapraszasz ją do środka. Do tego wystarczy zwykłe gotowanie, suszenie prania i sami domownicy, którzy również wydychają wilgoć wraz z powietrzem. To powoduje, że poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu rośnie, do tego jest ciepło i na ścianie, zazwyczaj zimnych kątach zewnętrznych zaczyna tworzyć się pleśń. Pleśń lubi takie miejsca bo tam najczęściej powstają mostki termiczne w skutek zaniedbań budowlanych. Wtedy takie miejsca należy osuszyć i docieplić.
Dlatego bardzo ważne w walce z pleśnią jest zmienienie swoich nawyków. Zacznij więc wietrzyć regularnie mieszkanie. Jeśli blokujesz wywietrzniki to odblokuj je. Co jest lepsze, trochę mniejsze rachunki za ogrzewanie czy pleśń na ścianie?
Pozbycie się pleśni jest na ogół bardzo trudne. Możemy usunąć ją z zewnętrznej strony ściany, ale zarodniki nadal pozostają pod tynkiem i mogą się uaktywnić. Jest jednak szansa na to, że jeśli zaczniemy dbać o powietrze w domu i usuniemy pleśń ze ściany to długo ona nie wróci. Czasem trzeba też zadbać o docieplenie ściany, na której pojawia się pleśń. W moim przypadku dopiero to pomogło. Pleśń pojawiła się na ścianie więc usuwałam ją domowymi sposobami i środkami chemicznymi (działały w sumie tak samo, a były dużo droższe). Pleśń jednak po miesiącu czy dwóch wracała. Dopiero gdy zewnętrzna ściana została ocieplona styropianem pleśń przestała się pojawiać w pomieszczeniu. Niektórzy nawet zalecają zbicie tynku, zagruntowanie odpowiednimi środkami przeciwko grzybom i nałożenie go ponownie. To dopiero daje efekt bliski doskonałości w usuwaniu pleśni.
Gdy będzie już wiosna albo lato warto też przeprowadzić mały remont i zagruntować ściany specjalnym środkiem zabijającym pleśń i dopiero potem pomalować je farbą.
Teraz przedstawię Wam domowe sposoby na usunięcie pleśni ze ścian. Pamiętajcie jednak, że usuwamy tylko to co jest widoczne. Jeśli nie zadbamy o poziom wilgotności powietrza pleśń szybko wróci. Być może tak jak ja będziecie musieli docieplić ścianę od zewnątrz. Nigdy od środka bo przenosimy tylko granicę zimna jeszcze głębiej do pomieszczenia. W najgorszym przypadku dojdzie do tego jeszcze wymiana tynku.
Pamiętaj również aby wyrzucić wszelkie rzeczy, na które przeniosła się pleśń. Jeśli była za szafą i na tyle szafy widzimy nalot to należy go wymienić, a szafę dokładnie wymyć octem. Zapewne też przesiąkną nią ubrania i wtedy też należy je dobrze wyprać w pralce i do prania dodać octu aby zabić grzyby. Prać również w możliwie wysokiej temperaturze.
Oprócz środków chemiczny, które głównie zawierają chlor i przez kilka godzin trzeba wietrzyć i wynieść się z mieszkania możecie też wykorzystać domowe środki, które również mają właściwości grzybobójcze. Ich stosowanie jest bardzo proste bo wystarczy wymieszać kilka składników, przelać do butelki z atomizerem np. po płynie do mycia szyb i spryskać pleśń. Nie pryskajcie dużą ilością środka by nie spływał po ścianie. Wtedy pozostawiamy go na parę minut i wycieramy pleśń ściereczką, którą od razu wyrzucamy. Znajdują się na niej zarodniki, które możemy niechcący przenieść na inne rzeczy. Warto ten zabieg powtórzyć nawet trzy razy. Poniżej lista 3 środków i składników, które należy ze sobą wymieszać.
Wszystkie trzy środki mają bardzo podobną skuteczność więc to, który wybierzecie zależy w sumie od tego, które składniki macie już w domu.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.