Dlaczego warto jeść banany?

Zdrowie Data publikacji: 04 maja 2018

Dlaczego warto jeść banany? Banany zawierają stosunkowo dużo kalorii bo 89 na 100g produktu. Dlatego nie są lubiane przez osoby odchudzające się, ale ich jedzenie może mieć wiele cennych korzyści dla zdrowia. Dzisiaj właśnie je chcielibyśmy Wam przedstawić.

Dlaczego warto jeść banany

Ciekawostka – z botanicznego punktu widzenia banany są jagodami. Banany hodowane są głównie w Afryce oraz Ameryce Północnej i Południowej. Znajdziemy je również w Azji i krajach Pacyfiku. Banany, które można kupić u nas w kraju są sprowadzane. Dlatego też należy brać to pod uwagę podczas analizy wartości odżywczych i mają one na pewno mniej pozytywnych składników, niż banany dojrzewające w swoim naturalnym środowisku. Banany na eksport zrywane są jeszcze zielone i dojrzewają w trakcie transportu.

Witaminy

 1. Witamina C
 2. Tiamina (B1)
 3. Ryboflawina (B2)
 4. Niacyna (B3)
 5. Kwas pantotenowy
 6. Witamina B6
 7. Foliany
 8. Kwas foliowy
 9. Witamina A
 10. Witamina D
 11. Witamina E
 12. Witamina K

Minerały

 1. Fosfor
 2. Wapń
 3. Magnez
 4. Potas
 5. Sód
 6. Żelazo
 7. Miedź
 8. Cynk
 9. Mangan
 10. Selen

Jak widać banany są bogatym źródłem witamin oraz minerałów. Prawda jest taka, że im banan jest dojrzalszy tym ma ich więcej. Dlatego jeśli chcesz kupić zdrowego banana to ten, który jest teoretycznie brzydszy bo zawiera brązowe plamy i kropki, faktycznie będzie zdrowszy i smaczniejszy.

Dobry wpływ bananów na zdrowie

Banany regulują ciśnienie

Jak wiemy z wcześniejszej części artykułu, banany zawierają potas. Jego głównym zadaniem w naszym organizmie jest utrzymanie ciśnienia krwi w normie. Jeśli nie wiesz, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie krwi w Twoim przypadku, zajrzyj tutaj.

Potas jednocześnie poprawia nasze umiejętności umysłowe ułatwiając naukę. Dlatego warto je jeść gdy mamy okres większej pracy umysłowej.

Banany uspokajają

Magnez, który znajduje się w naszym organizmie ma działanie uspokajające. Gdy jesteśmy zestresowani kortyzol powoduje szybsze usuwanie magnezu. Jeśli zjemy banana i go uzupełnimy możemy szybciej się uspokoić i zrelaksować.

Zdrowe włosy i paznokcie

Za to odpowiada cynk, który jest niezbędny do pracy wielu narządów w naszym ciele. Poprawia on również stan włosów i paznokci, które szybko zaczynają cierpieć z powodu jego niedoborów. Dlatego cynk powinien znaleźć się w naszej diecie, a banany są jego najlepszym źródłem.

Dodają szybkiej energii

Banany mają wysoki indeks glikemiczny dlatego nie są polecane osobom na diecie redukcyjnej. Jeśli jednak ćwiczysz lub pracujesz fizycznie to mogą one być świetnym źródłem energii, która jest szybko dostępna dla organizmu. Dlatego też często towarzysza one osobom, które chodzą na siłownię jako zastrzyk energii przed treningiem czy po nim.

Opóźniają starzenie się

Ze względu na zawartość antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, banany hamują działanie wolnych rodników co powoduje spowolnienie procesów starzenia się. Dzięki temu nasza skóra będzie zdrowsza i młodsza dłużej.

Co jeszcze zyskamy jedząc banany?

 1. Zmniejszymy zmarszczki
 2. Poprawimy koncentrację
 3. Przeciwdziałamy anemii
 4. Przyśpieszają metabolizm
 5. Dobrze wpływają na zdrowe bakterie w naszym układzie pokarmowym
 6. Pomagają w oczyszczaniu jelit
 7. Przyśpieszają regenerację organizmu

Źródła:

 1. wikipedia.org
 2. grubacka.pl
 3. fabrykasily.pl
 4. polki.pl
 5. styl.pl

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły