Dlaczego warto czytać książki? – 15 powodów

Kategoria: Lifestyle
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2018-09-02

Czy wiecie, że mole książkowe są bardziej seksowne? Albo że studiując powieści podnosimy swoje kwalifikacje zawodowe i poprawiamy nastrój? Czytanie książek uczy nas myśleć analitycznie, a także podnosi samoocenę. Co jeszcze?

Poznajcie wszystkie zalety czytania książek – jest ich 15.

Zaobserwuj nas na Facebooku

poszerzasz swój zasób słownictwa

To proste – im częściej delektujecie się lekturą, tym zapamiętujecie więcej słów. Większy zasób słów to większy sukces życiowy – jak sądzą psycholodzy. Mówią oni, że połykanie powieści zwiększa sukces zawodowy, jak i prywatny, bo będąc oczytanymi stajecie się atrakcyjniejsi dla partnera, znajomych i przyjaciół. Poza tym im większy zasób słów tym lepsze myślenie i tym lepsze wyrażanie myśli, uczuć.

ćwiczysz pamięć

Delektowanie się powieściami wpływa pozytywnie na mózg, który tworzy nowe synapsy i usprawnia działanie już istniejących i sprawia, że komórki mózgowe wolniej się starzeją. Na pewno mole książkowe mają lepszą pamięć niż wielbiciele oglądania seriali telewizyjnych.

kształtujesz swój charakter

Charakter kształtujecie szczególnie czytając lektury psychologiczne i społeczne. Ale nie tylko, bo stajecie się po prostu ciekawymi osobami. Oceniacie też pozytywne i negatywne zachowania bohaterów i wystawiacie oceny moralne, zastanawiając się jednocześnie nad tym, jak samo byście postąpili. Zastanawiacie się potem częściej nad własnym zachowaniem, bo macie więcej punktów odniesienia.

stajesz się bardziej towarzyski

Badania naukowe dowodzą, że mole książkowe są bardziej zaangażowane nie tylko towarzysko, ale także obywatelsko i kulturowo. Łatwiej im przychodzi wypowiadanie się i są bardziej elokwentni od osób, które nie czytają regularnie, co przekłada się na podniesienie samooceny i zwiększa atrakcyjność towarzyską.

poprawia Ci się nastrój

Czytanie książek pomaga przenieść się w zupełnie inny świat, odsapnąć od codzienności. Zyskujecie wtedy dystans do błahostek, które wydają się nic nie znaczące. Naukowcy dowodzą, że już kilkadziesiąt minut dziennie chłonięcia lektur zmniejsza poziom hormonów stresu do 70%. Mniejszy poziom stresu oznacza lepsze samopoczucie i lepszy sen.

rozwijasz swoją wyobraźnię

Delektując się powieściami, wizualizujecie w głowie to, co wydarza się w książce i dzięki temu widzicie daną rzecz w taki sposób, w jaki nie widzą jej inni. Reżyserujecie w swoich głowach indywidualne światy w wyniku czego poszerzacie wyobraźnię. Przez to, że przenosicie różne sytuacje z życia fikcyjnego do książki uczycie się przewidywać wiele sytuacji i radzić sobie z nimi w przyszłości.

oszczędzasz pieniądze

Inne korzyści wynikające z czytania książek to pieniądze. W celu uzyskania nowych umiejętności polecane są nam szkolenia. Na przykład szkolenie szybkiego czytania czy radzenia sobie w określonych sytuacjach. Ale szkolenia są drogie, a świetną alternatywą jest księgarnia internetowa, czyli przeczytanie lektury, czyli nauka na własną rękę. Oczywiście nie wszystko jesteśmy w stanie przyswoić za pomocą lektur, ale i tak z książek można wyciągnąć wiele informacji. To bardzo duża oszczędność pieniędzy, bo szkolenie kosztować może nawet kilka tysięcy złotych, a publikacje kilkadziesiąt.

podnosisz kwalifikacje zawodowe

Aby być atrakcyjnym zawodowo, trzeba staje się dokształcać. Tak jest na przykład w branży informatycznej, ale także i w innych sektorach. Pożerając tematyczne pozycje jesteście na czasie ze swoją branżą i jesteście zaznajomieni z nowymi trendami. Dzięki temu jesteście bardziej cenieni na rynku pracy, na pewno bardziej od osoby posiadającej takie samo wykształcenie ale nie mającej świeżej wiedzy.

jesteś bardziej empatyczny

Czytadła wprowadzają Was w świat uczuć drugiej osoby. Poznajecie jej sposób widzenia i stajecie się bardziej empatyczni oraz otwarci na innych ludzi. Uczycie się rozumieć i rozpoznawać emocje ludzi. Poza tym doświadczenia bohaterów i popełniane przez nich błędy są dla Was lekcją życia. Zapoznajecie się z tym, jak różni ludzie zachowują się w różnych sytuacjach. Empatia pomaga w życiu ale też pomaga samemu lepiej pisać.

szybciej uczysz się nowych rzeczy

Mole książkowe mają poprzez czytanie dostęp do różnych wiadomości i ciekawostek co sprawia, że patrzą na świat z różnych punktów widzenia, mają poszerzone horyzonty. Mózg w czasie pochłaniania powieści wizualizuje te wszystkie wiadomości co sprawia, że poprawia jednocześnie swoją zdolność zapamiętywania.

uczysz się myśleć analitycznie

To prawda, studiowanie lektur stymuluje zdolność analitycznego myślenia. Możecie to zauważyć po tym, kiedy czytacie książkę i zauważacie, że wiecie jak się ona zakończy, no i gdy okazuje się, że trafiliście w dziesiątkę. Zagłębianie się w bestselerach pomaga także przetwarzać informacje. Zdolności analitycznego myślenia przydadzą Wam się przy podejmowaniu decyzji i pokonywaniu trudności.

zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera

Badania przeprowadzone przez amerykańskie czasopismo naukowe PNAS wykazały, że mole książkowe mają dwa i pół raza mniejsze szanse zachorować na Alzheimera niż ludzie, którzy nie czytają. Okazuje się, że pochłanianie dzieł literackich pobudza rozwój komórek mózgowych, co pozwala uchronić się przed tą chorobą.

stajesz się bardziej seksowy

To proste, wraz z czytaniem wzrasta Wasza inteligencja, a to właśnie inteligencją sugerujemy się w doborze partnera. Oczywiście wygląd jest ważny, ale uwierzcie, że szare komórki też potrafią być seksowne.

podnosisz samoocenę

Powodów do podniesienia samooceny jest mnóstwo, i nie chodzi tylko o świadomość tego, że właśnie pochłonęliście sześćdziesiątą lekturę w roku. Wyobraźcie sobie, że idziecie na imprezę i właśnie trwa w najlepsze ciekawa dyskusja. Przypominacie sobie, że właśnie czytaliście o tym jakąś publikację i dołączacie się do rozmowy. Czujecie się dobrze ze swoją wiedzą. Wzrasta Wasza samoocena, jesteście docenieni przez znajomych. Dzięki chłonięciu lektur rozwijacie wiedzę z różnych dziedzin i macie szansę zabłysnąć niejeden raz.

nie popełniasz błędów w pisowni

Im częściej delektujecie się powieściami, tym lepiej zapamiętujecie sposób zapisu różnych słów. Ci, którzy regularnie chłoną bestselery nie mają kłopotów z ortografią, bo mózg automatycznie zapamiętuje poprawny sposób pisania, opatrując się z poprawnym zapisem.
A Wy jak sądzicie – co daje czytanie książek?

Podobne artykuły