Czy mieszkanie ze sobą przed ślubem to grzech?

Lifestyle Data publikacji: 20 października 2022

Ks. Teodor na kanale Teobańkologia na platformie YouTube podjął temat mieszkania ze sobą przed ślubem. Czy jest to grzechem? I co w sytuacji, gdy para mieszka razem, ale nie uprawia ze sobą seksu? Dowiemy się o tym od Księdza Teodora.

Czy mieszkanie ze sobą przed ślubem jest grzechem?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Jest to grzechem. Przytaczany jest tutaj fragment Ewangelii wg św. Mateusza (rozdział 5, werset 27-30). Traktuje on o wystawianiu siebie na okazję do grzechu nieczystości. Wspólne mieszkanie jest właśnie tego rodzaju wystawianiem siebie do popełnienia takiego grzechu. Powinniśmy odciąć się od takiej okazji, tak jak odciąć rękę, która jest powodem do grzechu. Nie możemy więc mieszkać ze sobą przed ślubem.

Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.

Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa.

Źródło: https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=248

Czy wspólne mieszkanie i nieuprawianie seksu coś zmienia?

Niczego to nie zmienia. Samo wystawianie siebie na okazję do popełnienia grzechu jest grzechem. Tak, jak we wcześniej przytoczonym fragmencie Pisma Świętego, już samo pożądliwe spojrzenie na kobietę jest grzechem cudzołóstwa. Nie musi dojść do aktu cielesnego. Dlatego przed ślubem nie powinniśmy ze sobą mieszkać, jeśli chcemy mieć czyste sumienie.

Cały materiał możecie obejrzeć poniżej. Oprócz prostej odpowiedzi na to pytanie, znajdziecie tam również argumenty, które według Ks. Teodora przemawiają za tym, aby powstrzymać się przed wspólnym mieszkaniem i współżyciem przed ślubem.

Podobne artykuły