Dlaczego tuja usycha w środku?

Ogród Data publikacji: 2021-08-20

Tuje to drzewa iglaste. W naszych ogrodach pełnią głównie rolę dekoracyjną. Najczęściej wykorzystujemy je w formie żywopłotu odgradzającego nas od sąsiadów i ulicy. Ze względu na łatwość hodowli zyskały one sobie wielu zwolenników i znaleźć je można w bardzo wielu ogrodach. To co jednak często martwi posiadaczy tui, to usychające igły w środku drzewa.

Dlaczego tuja brązowieje w środku?

Tuje w zależności od gatunku mają różne odcienie zieleni. Za najpiękniejszą uznaje się tuje szmaragd. Gdy jednak rozchylimy jej gałęzie zobaczymy, iż w środku są one uschnięte. Wielu posiadaczy tui zastanawia się czy to wina zbyt rzadkiego podlewania, braku odpowiednich nawozów czy może problemów zdrowotnych drzewka.

Nie powinniśmy jednak tym się martwić, gdyż jest to całkowicie naturalnym zjawiskiem. Tuja jest bardzo gęstym drzewem, dlatego do wewnątrz dociera niewiele promieni słonecznych. Gęstość ta sprawia, że świetnie sprawdza się w roli żywopłotu, ale brak światła w środku drzewa oznacza, iż igliwie jest tam całkowicie zbędne. Stąd całkowicie naturalnym zjawiskiem jest jego usychanie.

Możemy to czyścić podczas przycinania tui. Warto to robić, gdyż zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz korony drzewa. Dzięki temu możemy zapobiec chorobom grzybiczym, które mogłyby wskutek podwyższonej wilgotności wewnątrz krzewu zacząć się rozwijać.

To co nas powinno martwić, to sytuacja gdy suche stają się pędy, które znajdują się na zewnątrz. To może być już objawem niedostatecznego podlewania, błędów w nawożeniu lub chorób. Jeśli mamy psa i brązowieją jedynie pędy usytuowane nisko warto sprawdzić, czy pies czasem nie oddaje na nie moczu.

Podobne artykuły