Odkurzacz do czyszczenia basenu na mokro – czy warto?

Ogród Data publikacji: 2021-06-10

Rozpoczyna się sezon letni, w którym w naszych ogrodach pojawią się baseny. Aby spełniały one swoją funkcję, musimy dbać o jakość wody, która w nich się znajduje. Stosujemy odpowiednie preparaty chemiczne oraz filtry. Jednak usuwanie niektórych zanieczyszczeń, które wpadają do basenu bywa trudne. Zwłaszcza w przypadku, gdy jest on wypełniony wodą.

Odkurzacz do basenu z wodą

W basenie znajdziemy wiele zanieczyszczeń, które sami do niego wnosimy. Może to być choćby piasek. Zaczynają z czasem pokrywać go mikroorganizmy, które tworzą osad na dnie basenu i jego ściankach. Usuwanie takich zanieczyszczeń nie jest łatwe w przypadku, gdy woda znajduje się w basenie. Jej wylewanie jest natomiast kosztowne, bo znów musimy go napełnić.

Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą odkurzacze na mokro, które można stosować w basenie wypełnionym wodą. Odkurzacz taki zasilany jest strumieniem wody, który tworzymy przed podłączenie go do pompy filtrującej. Możemy w tym celu wykorzystać pompę basenu.

W zależności od modelu będzie on czyścił samo dno basenu, lub również ścianki boczne. Dlatego warto zastanowić się przed zakupem, czego oczekujemy od takiego odkurzacza. Jeśli zanieczyszczenia mikrobiologiczne w postaci osadu znajdują się również na ściankach naszego basenu, wtedy lepiej jest kupić model, za pomocą którego będziemy mogli je usunąć.

Jaki odkurzacz do basenu wybrać

Na rynku dostępne są zarówno odkurzacze ręczne, jak i automatyczne. Odkurzaczem ręcznym czyścimy basen, tak jak podczas odkurzania w domu podłogi. Automatyczny zrobi to za nas niczym Roomba. Oczywiście będzie on znacznie droższy od odkurzacza ręcznego.

Podziału tych urządzeń dokonuje się również na podstawie źródła zasilania. Możemy więc kupić odkurzacze basenowe akumulatorowe, w których ładujemy baterie i nie potrzebujemy wtedy dostępu do prądu. Zapewniają one jednak podobną moc. Odkurzacze basenowe na baterie będą kompaktowych rozmiarów i sprawdzą się w przypadku małych basenów. Są również dość tanie. Ostatnie odkurzacze basenowe na prąd potrzebują podłączenia do sieci. Są jednak wygodne, bo zawsze są gotowe do działania, wystarczy jedynie podprowadzić przedłużacz w miejsce, w którym znajduje się basen, bez wcześniej konieczności ładowania lub sprawdzania baterii.

Podczas wyboru odkurzacza do basenu spotkamy się jeszcze z jedną decyzją. Musimy zastanowić się czy chcemy kupić odkurzacz basenowy z filtrem czy odkurzacz basenowy bez filtra. Jeśli posiadamy basen z pompą filtrującą, wtedy możemy zdecydować się na odkurzacz bez filtra. Wtedy za pomocą odpowiedniej przejściówki podłączymy go do pompy filtrującej basenu. Jeśli jednak nasz basen jej nie posiada, wtedy najlepiej jest zakupić odkurzacz z filtrem. W przeciwnym razie nie będziemy mogli z niego skorzystać.

Czy warto kupić odkurzacz basenowy?

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz basen był czysty i komfort z jego korzystania był wysoki, to warto wyposażyć się w takie urządzenie. Nie musimy decydować się jednak od razu na najdroższe modele na rynku. W zupełności wystarczy nam odkurzacz basenowy na prąd lub akumulatorowy, jeśli nie mamy dostępu do prądu w pobliżu basenu. Za takie rozwiązanie zapłacimy ok. 300 zł to nie jest jeszcze dużą ceną. Wydatek ten stopniowo zacznie się zwracać dzięki braku konieczności spuszczania wody do czyszczenia basenu.

Podobne artykuły