Dlaczego trzeba zaimpregnować blat z marmuru i jak to zrobić

Kuchnia Data publikacji: 17 czerwca 2024

Marmur, ze względu na kolorystykę i unikalną strukturę wprowadza do wnętrza wyjątkową elegancję. Luksusowy kamień znajduje zastosowanie zarówno w obiektach prywatnych, jak i komercyjnych. Wymaga jednak odpowiedniej impregnacji, w celu zachowania perfekcyjnego wyglądu przez długi czas.

Co daje impregnacja blatu z marmuru?

Każdy kamień naturalny, również marmur posiada na powierzchni mikropory. Z tego powodu wymagane jest zabezpieczenie przed kurzem, wilgocią i plamami. Ponadto impregnacja zmniejsza chłonność materiału i tworzy barierę ochronną przed zanieczyszczeniami. Sprawia, że materiał wygląda rewelacyjnie i świeżo przez bardzo długi czas.

Kiedy należy przeprowadzić impregnację marmuru?

Pierwszą impregnację należy przeprowadzić już po wykonaniu blatu, zarówno w kuchni, jak i w łazience. Zabieg należy powtórzyć co 1-3 lat, w zależności od intensywności eksploatacji pomieszczenia.

Jak wykonać impregnację blatu marmurowego?

Marmurową powierzchnię należy bardzo dokładnie umyć, wyczyścić i zadbać, aby była idealnie sucha. Gdy występują, należy usunąć wszelkie plamy (przydatny jest odplamiacz do marmuru o neutralnym pH).

Niezwykle ważne jest to, aby zastosować wyłącznie impregnat dedykowany do marmurowych powierzchni. Warto wykonać najpierw próbę na niewielkim, mało widocznym fragmencie, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Impregnację można przeprowadzić przy użyciu wałka gąbkowego lub białej, bawełnianej ściereczki. Jeżeli powierzchnia blatu jest polerowana, preparat należy nakładać w jednym kierunku, w celu uniknięcia powstania smug. Nadmiar impregnatu, który nie został wchłonięty przez materiał, należy usunąć po 5 minutach przy użyciu ściereczki z mikrofibry lub ręcznika papierowego.

Blatu z marmuru po impregnacji nie należy używać przez 3-4 godziny, w celu dokładnego wchłonięcia preparatu. Test prawidłowości przeprowadzenia zabiegu polega na umieszczeniu na powierzchni kilku kropel wody. Jeżeli nie zostaną wchłonięte przez materiał i nie zmieni on koloru, zabieg został przeprowadzony poprawnie.

Jak prawidłowo eksploatować blat marmurowy?

Do czyszczenia blatu marmurowego nie wolno stosować silnych detergentów i wybielaczy, ponieważ mogą spowodować odbarwienia i trwałe uszkodzenia powierzchni. Wszystkie rozlane substancje natychmiast należy usuwać z powierzchni. Choć przeprowadzona impregnacja zmniejsza chłonność materiału i tak w niektórych fragmentach mogą pojawić się ciemniejsze plamy wskutek działania płynów. Codziennie z blatu należy usuwać kurz i inne zanieczyszczenia.

Marmur jest pięknym materiałem, ale wymaga regularnej pielęgnacji oraz impregnacji. Dbając o blat we właściwy sposób, można cieszyć się z jego nienagannego wyglądu przez bardzo długi czas.

Podobne artykuły