Dlaczego szyby parują? Jaka wysokość zaparowania mieści się w normie?

Mój dom Wnętrza Data publikacji: 27 stycznia 2018

Dlaczego szyby parują podczas zimy lub jesieni i czy jest jakaś norma, którą można zaakceptować? Dzisiaj zjamiemy się tematem, który zaprząta głowę wielu osobom o tej porze roku. Parujące szyby to problem w wielu mieszkaniach i domach. Zobaczcie dlaczego tak się dzieje, jak temu przeciwdziałać i czy należy w każdym przypadku tym się przejmować.

Dlaczego szyby parują

Kondensacja pary wodnej to normalne fizyczne zjawisko. Właśnie z nim tutaj mamy do czynienia. Na powierzchni szyb, które są zimniejsze skrapla się para wodna. Często mówimy, że szyby się pocą. Oczywiście wpływ na to ma wiele czynników.

Gdy w domu panuje podwyższona wilgotność powietrza, mamy przy okazji dużą różnicę temperatur pomiędzy tą w mieszkaniu, a tą na dworze to woda na szybach zacznie się pojawiać. Może być jej więcej gdy szyby mają słaby współczynnik przenikalności ciepła. Wtedy szyba będzie znacznie zimniejsza co powoduje częstsze zjawisko kondensacji pary wodnej.

Bardzo ważna jest również skuteczność wentylacji w domu. Sprawna wentylacja powinna ograniczać to zjawisko. Nasze domy czy mieszkania powinny być wietrzone nawet podczas zimy chociaż wiąże się to z pewną stratą ciepła. Pozwala jednak uniknąć wielu dużo kosztowniejszych problemów.

Najczęściej dzisiaj zrzuca się to właśnie na barki wentylacji, ale trzeba pamiętać o tym, że czynników jest dużo więcej i każdy przypadek można tak naprawdę rozpatrywać indywidualnie. Nawet gdy wentylacja będzie dobra, a okna zasłonimy roletami i nie będziemy zbyt często ich odsłaniać to może pomiędzy nimi, a szybą powstać osobliwy mikroklimat inny niż dla całego pomieszczenia, a to będzie skutkowało skraplaniem się pary wodnej na szybie.

Wiele osób mówi, że kiedyś nie było tego problemu i wszystkiemu winne są te plastiki. To trochę prawda. Okna drewniane kiedyś były dużo mniej szczelne, dlatego wymuszało to cyrkulację powietrza, której wiele osób starało się potem uniknąć stosując np. taśmy uszczelniające. Dzisiaj okna już tak nie przepuszczają powietrza więc w domach,  w których kiedyś problemu nie było mógł nagle powstać. I faktycznie może temu być winna zła wentylacja, która wcześniej jednak była wspomagana nieszczelnością okien więc nie było tego tak widać.

Czynniki mogące mieć wpływ na kondensację pary wodnej na szybie

 1. Remont i stosowanie mokrych materiałów np. tynki, beton, gładzie, które muszą odparować
 2. Niepoprawna wentylacja pomieszczeń
 3. Okna niskiej jakości ze słabą izolacją
 4. Stale zasłonięte okna
 5. Zbyt mocne podnoszenie wilgotności powietrza w mieszkaniu np. suszenie prania i nie wietrzenie lub gotowanie
 6. Mocne ogrzewanie wnętrza podczas dużych mrozów (znaczne różnice temperatur)
 7. Zbyt dobra izolacja pomieszczeń (zasłonięcie otworów wentylacyjnych, szpar pomiędzy drzwiami itd.)

O ile na wiele tych czynników nie mamy wpływu np. nie będziemy przebywać w pomieszczeniu o temperaturze 10 stopni Celsjusza bo na dworze mamy -5 stopni, to na niektóre mamy wpływ i ograniczenie ich może pozytywnie wpłynąć na rozwiązanie problemu z parowaniem szyb w oknach.

Pamiętajmy jednak, że zjawisko to jest w pewnym sensie naturalną konsekwencją mieszkania w domu i nie zawsze należy z nim walczyć chociaż zawsze warto zmniejszać czynniki ryzyka. Mówi się, że para wodna na wysokości 1-2 cm od dolnej krawędzi okna mieści się w normie i nie stanowi to jeszcze dużego problemu.

Jak zapobiegać parowaniu okien

 1. Zadbaj o poprawną wentylację pomieszczeń. Na okres grzania nie zamykaj otworów wentylacyjnych by oszczędzać na ogrzewaniu.
 2. Pamiętaj o częstym wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza gdy często suszysz pranie lub gotujesz co mocno zwiększa wilgotność powietrza,
 3. Przy wymianie okien zainteresuj się oknami oferującymi dużo niższym współczynnik przenikalności ciepła,
 4. Odsłaniaj okna w ciągu dnia, jeśli zasuwasz rolety nie rób tego do końca. Pozostaw na dole kilka centymetrów na cyrkulację powietrza.
 5. Przy montażu nowych okien możemy przemyśleć okna z funkcją mikrowentylacji.
 6. Gdy nie jesteśmy w stanie zapanować nad wilgotnością powietrza w mieszkaniu warto pomyśleć o osuszaczu, którego programator sam będzie pilnował by utrzymać optymalną wilgotność.
 7. Przydać mogą się również nawiewniki montowane w oknach. Dzięki temu nie trzeba ich uchylać lub rozszczelnić żeby zapewnić cyrkulację powietrza.

Podobne artykuły