Salon w nowoczesnym stylu – czym powinien się charakteryzować?

Wnętrza Data publikacji: 25 sierpnia 2020

W salonie chcemy poczuć się naprawdę komfortowo, ponieważ jest miejscem odpoczynku całej rodziny i spotkań z przyjaciółmi, dlatego jego urządzenie nie należy do łatwych zadań. Aranżacja w nowoczesnym stylu zapewnia przestronność wnętrza. Wszelkie bibeloty są ograniczone do minimum, więc nic nie rozprasza uwagi i przestrzeń sprzyja relaksowi. O co należy zadbać, urządzając nowoczesny salon?

Co jest ważne w aranżacji salonu w nowoczesnym stylu?

Prostota form i funkcjonalność dominują w aranżacji salonu w stylu nowoczesnym. Wszystkie nieużyteczne przedmioty są zbędne, dlatego elementy wystroju ogranicza się do minimum. Dzięki temu nowoczesny salon jest pomieszczeniem przestronnym, a nawet wizualnie można w ten sposób powiększyć niewielki salon. Przestrzeń jest najważniejsza, dlatego modne jest otwieranie salonu na kuchnię. Nieduże pomieszczenia zyskują w ten sposób nowy wymiar. Zastanawiając się, jak urządzić salon, trzeba pomyśleć o wydzieleniu strefy wypoczynkowej i jadalnej. Oświetlenie odgrywa kluczową rolę. Ważna jest kolorystyka wystroju, która powinna wprowadzać spokój i harmonię.

Kolory w nowoczesnym salonie – jakie wybrać, a jakich unikać?

Nowoczesna aranżacja salonu jest pozbawiona krzykliwych kolorów. Mocne barwy stanowią najwyżej drobny akcent, który ożywia wnętrze i nadaje mu charakter. W nowoczesnym stylu klasykę stanowi wykorzystanie beży, bieli i szarości. Jest to kolorystyka wprowadzająca do pomieszczenia niezmącony spokój i ułatwiająca oddanie się relaksowi. Neutralne tło sprawia, że intensywne barwy takie jak czerwień, pomarańcz, żółć lub wyraziste odcienie zieleni i błękitu nie rozpraszają i nie pobudzają nadmiernie, lecz dodają jedynie energii i optymizmu. Powinny to być jednak drobne elementy, np. poduszki, narzuty, wazony. Kieruj się własnym gustem i wybieraj kolory, które wprawiają cię w dobry nastrój. Jeżeli jasna, gładka ściana wydaje ci się nudna, dobrym rozwiązaniem będą tapety do salonu lub fototapety. Oryginalny, ale nadal stonowany wystrój wnętrza, można uzyskać, oklejając jedną ścianę – np. tą, która stanowi tło dla telewizora – tapetą lub fototapetą w białe kwiaty lub inny subtelny wzór, który będzie komponował się z całością aranżacji. Ważne, aby nie przesadzić z kolorami i obrazami. Możesz też wprowadzić jeden motyw przewodni w postaci koloru i na jednej ze ścian umieścić wzorzystą tapetę w tym kolorze. Fantastyczne efekty uzyskuje się, wybierając turkus lub błękit. W połączeniu z bielą i beżem tworzą klimat śródziemnomorski, ale konwencja nowoczesności zostaje zachowana.

Oświetlenie – istotny element nowoczesnego salonu

W aranżacje salonu w stylu nowoczesnym wpisują się sufity podwieszane, w których montuje się punkty świetlne. Nie stosuje się jednego centralnego punktu światła. Na oświetlenie salonu składają się m.in. wiszące lampy nad stołem. Oryginalne formy można znaleźć na stronie https://grupamo.pl/category/salon/. To źródło znakomitych inspiracji również w kwestii oświetlenia ścian. Przy pomocy różnorodnych form np. kinkietów można stworzyć wspaniałą grę światłocieni i wyeksponować daną część pomieszczenia.

Podobne artykuły