Jak zaaranżować łazienkę z wanną wolnostojącą?

Wnętrza Data publikacji: 17 stycznia 2018

Wanna wolnostojąca stanowi must have każdej łazienki, która chce nosić miano pokoju kąpielowego. Choć do tej pory jej umieszczenie możliwe było jedynie w dużym pomieszczeniu, dziś mały metraż nie przekreśla możliwości posiadania takiej wanny. Jak zaaranżować łazienkę z wanną wolnostojącą, by była nie tylko luksusowa, ale i funkcjonalna? Na to pytanie odpowiada Agnieszka Możejko z bloga łazienkaplus.

Wanny wolnostojące dają mnóstwo różnych możliwości aranżacyjnych. Wiele z nich faktycznie nadaje się jedynie do dużych, luksusowych wnętrz. Niemniej jednak na rynku dostępne są także mniejsze modele, które idealnie wpasują się do nowoczesnych, małych łazienek. To również doskonałe rozwiązanie w przypadku, kiedy chcemy urządzić w mieszkaniu lub w domu master bathroom, która może być dodatkowo połączona z sypialnią.

Pokój kąpielowy z wanną wolnostojącą

Salon kąpielowy z definicji i założenia nie powinien być mały. W takim wnętrzu obowiązkowo musi znaleźć się duża wanna wolnostojąca, dwie umywalki, sedes, prysznic, bidet oraz toaletka i fotel lub krzesło. Z racji wielu urządzeń przestrzeń pomiędzy nimi powinna być jak największa.

Elegancki pokój kąpielowy możemy urządzić takim stylu, jaki tylko nam odpowiada. Najważniejsze jednak, by podczas planowania wnętrza elementy najważniejsze, czyli przede wszystkim wannę wolnostojącą, a także umywalki i fotel umieścić w centralnym punkcie pomieszczenia. To one bowiem stanową największą ozdobę łazienki. Pozostałe elementy (jak np. bidet) znajdują się w osobnej, wydzielonej strefie.

Numerem jeden w dużej łazience jest wspomniana wanna wolnostojąca. Stanowi ona rodzaj reprezentatywnego urządzenia, mającego pełnić nie tylko swoją higieniczną rolę, ale także funkcję dekoracyjną. Najlepiej umieścić w samym centrum pomieszczenia. Bardzo ciekawym rozwiązaniem – nieco w klasycznym stylu – jest zamontowanie wanny na wyspie. Opcja ta jeszcze bardziej podkreśla charakter łazienki oraz podkreśla rolę rytuału kąpieli. Montowanie wanny wolnostojącej na wyspie ma jednak sens jedynie wtedy, gdy można dotrzeć do niej minimum z trzech stron.

Wanna wolnostojaca nie bez powodu przyciąga w łazience wzrok, dlatego powinniśmy zadbać o jej odpowiednią oprawę. Możemy nad nią lub wokół niej zamontować lampy LED, które wieczorami sprawią, że kąpiel nabierze charakteru rodem z luksusowego SPA. Ponadto prawdziwą ozdobą wanny wolnostojącej jest jej obowiązkowy kompan – bateria wannowa – najlepiej również w wersji wolnostojącej. Jej wybór w dużej mierze uzależniony jest od stylu, w jakim urządzona jest łazienka. Przykładowo, jeśli całość aranżowana jest w stylu retro, wówczas wanna wolnostojąca może stać na ozdobnych nóżkach w towarzystwie retro baterii z ozdobną wylewką. Całe wnętrze oczywiście uzupełniamy o dodatki i akcesoria pasujące do całości.

Mała łazienka a wanna wolnostojąca

Choć wydaje się to niemożliwe, to jednak i w małej łazience przy odpowiednim jej rozplanowaniu możliwe jest wstawienie wanny wolnostojącej. O ile w dużej łazience taką wannę można umieścić na środku pomieszczenia, o tyle w małej lepiej (a nawet należy) usytuować ją jak najbliżej ściany. Oczywiście decydując się na wannę wolnostojącą w małej łazience powinniśmy zrezygnować z prysznica. Pamiętajmy także, by w takiej łazience stosować odpowiednie kolory. Ciemne sprawią, że przytłoczymy i optycznie pomniejszymy wnętrze. Lepiej jest zatem postawić na stylizacje nowoczesne, klasyczne lub skandynawskie, innymi słowy takie, które opierają się na jasnej tonacji barw.

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na rynku możemy znaleźć wiele modeli, a nawet serii wanien wolnostojących zaprojektowanych z myślą o małych łazienkach. Znajdziemy je w różnych kolorach. Warto dla przykładu zakupić szarą wannę na ozdobnych nóżkach lub czarną i połączyć ją z białymi meblami i dodatkami. Wówczas wanna będzie jedynym kolorowym akcentem w łazience, a co za tym idzie – będzie przykuwała uwagę. Co więcej, by zaoszczędzić cenne miejsce, tuż nad wanną możemy zamontować ozdobne półeczki na przybory łazienkowe.

Z duchem czasu – sypialnia połączona z łazienką

Wannę wolnostojącą można wykorzystać na jeszcze jeden ciekawy sposób, a mianowicie przy aranżacji sypialni. Projekt zakładający połączenie łazienki z sypialnią bądź garderobą stanowi zazwyczaj największe pomieszczenie w mieszkaniu. Sypialnię z otwartą łazienką możemy połączyć właśnie za pomocą dużej wanny wolnostojącej. Umieśćmy ją na lekkim podwyższeniu, a wówczas będzie ona stanowiła centrum pomieszczenia i tym samym piękną jego ozdobę. Możliwości aranżacyjnych w tym wypadku jest wiele – to od nas zależy, czy stylizacja będzie retro, industrialna, romantyczna, czy skandynawska.

Podobne artykuły