Dlaczego nie powinnaś suszyć ubrań w domu? Niebezpieczeństwo, o którym mało kto wie!

Lifestyle Data publikacji: 14 grudnia 2017

Suszycie ubrania w mieszkaniu rozwieszone na suszarkach? Eksperci doszli do wniosku, że nie powinniśmy tego robić. Zwłaszcza o tej porze roku gdy wielu z nas wietrzy mniej, a niektórzy wręcz zatykają otwory wentylacyjne by nie tracić ciepła. Zobacz dlaczego nie powinnaś suszyć ubrań w domu.

Badania przeprowadzono na grupie 100 gospodarstw domowych. Okazało się, że 87% rodzin suszy ubrania w mieszkaniu. Rodziny te nie posiadają specjalnej suszarni w domu lub suszarki bębnowej. Badania pokazały, że suszenie ubrań w mieszkaniu zwiększa wilgotność powietrza o 30%. Tworzy to idealne warunki do rozwoju grzybów pleśniowych. Dlatego wiele rodzin ma problemy z pleśnią w domu lub skraplaniem się nadmiernie wody na oknach.

Zobacz również: Na szybie zbiera się wilgoć i lód?

Wszystkie osoby żyjące w takich warunkach zagrożone są problemami związanymi z astmą, katarem siennym czy innymi chorobami alergicznymi. Od lat powtarza się, że ekspozycja na pleśń jest czynnikiem rakotwórczym.

Jak pleśń wpływa na nasze zdrowie?

Pojawienie się pleśni w mieszkaniu nie jest problemem jedynie estetycznym. Pleśń to bardzo duże zagrożenie dla naszego zdrowia.

Zobacz również: Jak pozbyć się pleśni?

Styczność z pleśnią w życiu codziennym może objawiać się kaszlem, podrażnieniami błony śluzowej, wysypką, kichaniem, podrażnieniem oczu czy gorączką lub uczuciem ciągłego zmęczenia. Dlatego powinniśmy zacząć walczyć z pleśnią, a najlepiej nie pozwolić jej w ogóle się rozwinąć w naszym domu.

Jak suszyć pranie podczas zimy?

Najlepszym wyjściem jest suszarka bębnowa. Jestem bardzo zadowolona z jej posiadania. Od kiedy ją mam nie tylko nie muszę rozkładać masy suszarek po mieszkaniu, ale również mam mniej prasowania, szybciej robię całe pranie i od razu po wysuszeniu układam w szafie. Jest to urządzenie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu, zwłaszcza jeśli macie dzieci i często pierzecie.

Jest również urządzeniem, które pozwala ograniczyć nam występowanie pleśni w mieszkaniu podczas zimy. Wiemy już, że suszenie ubrań rozwieszonych na suszarkach w mieszkaniu jest złe dla zdrowia. Kupienie suszarki bębnowej czy pralko-suszarki to jedna z najłatwiejszych, ale nie najtańszych wyjść.

Dlatego jeśli nie możemy sobie na to pozwolić możemy oczywiście suszyć ubrania dalej tak jak zawsze, ale powinniśmy przedsięwziąć pewne kroki.

  1. Wietrzyć często mieszkanie podczas suszenia ubrań
  2. Sprawdzać wilgotność powietrza w mieszkaniu
  3. Regulować je wentylowaniem pomieszczeń lub zakupem osuszacza
  4. Utrzymuj temperaturę 18-20 stopni w pomieszczeniach, w których suszysz ubrania

Pamiętajcie, że im temperatura suszenia jest wyższa tym więcej pary ulatuje, a to zwiększa wilgotność powietrza. Dlatego nie powinniśmy suszyć ubrań na kaloryferach. Lepiej żeby ubrania schły dłużej w chłodniejszym pomieszczeniu. Jeśli mieliście suszarkę bębnową na pewno wiecie, że po jednym suszeniu zbiera się cały pojemnik wody. To ok. 2 litry wilgoci, które inaczej trafiłyby do powietrza w naszym mieszkaniu.

Podobne artykuły