Dlaczego palce marszczą się po dłuższej kąpieli?

Lifestyle Data publikacji: 10 marca 2018 / Aktualizacja: 2024-05-01

Dlaczego skóra na palcach marszczy się po kąpieli? Gdy byliśmy mali rodzice, najczęściej mówili, że to już czas wychodzić z wanny. Ale dlaczego się tak dzieje, nie zastanawiało Was to nigdy? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć Wam na to pytanie.

Osmoza

Zacznijmy od tego, że nasza skóra nie jest wodoodporna. Jest ona półprzepuszczalna i dochodzi o osmozy, czyli przenikania przez nią cząsteczek wody. Zaczyna więc nasiąkać ona wodą, przez co zwiększa swoją objętość i zaczyna się marszczyć. Słyszeliście już taką teorię? Nie jest to prawdą!

Została ona obalona, a prawdziwym powodem, dlaczego skóra na naszych palcach marszczy się po dłuższej kąpieli, jest to, że naczynia krwionośne tuż pod skórą zwężają się jako mimowolna reakcja układu nerwowego na zanurzenie w wodzie. Powoduje to tworzenie się zmarszczek na górnych warstwach skóry.

Dlaczego nasza skóra reaguje w ten sposób?

Niektórzy twierdzą, że zwiększa to przyczepność. Pomarszczona skóra działa jak bieżnik opon i może ułatwić nam poruszanie się w mokrym środowisku. Dzięki temu pomarszczona skóra na palcach dłoni i stóp ma nam zapewnić pewniejsze przemieszczanie się.

W rzeczywistości badania przeprowadzone w 2013 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Newcastle w Anglii potwierdziły, że taka skóra ułatwia chwytanie mokrą dłonią rzeczy, ale następne badania przeprowadzone w 2014 roku w Max Delbrück Center for Molecular Medicine w Berlinie nie potwierdziły takiego efektu.

Dlaczego wiec tak się dzieje?

Dr Mark Changizi twierdzi, że nie sądzi, aby jakiekolwiek z tych badań było dobrych. Aby potwierdzić, dlaczego tak się dzieje, należy przeprowadzić więcej badań. Dlatego na razie pozostajemy z brakiem rozwiązania tego faktu i pozostaje on dla nas nadal tajemnicą z dzieciństwa.

  • https://www.huffingtonpost.com/entry/why-do-our-fingers-prune-when-wet-here-comes-the-science_us_55c8bf83e4b0923c12bd76ef

Podobne artykuły