Dlaczego Brytyjczycy mają osobne krany na ciepłą i zimną wodę?

Lifestyle Data publikacji: 22 października 2021 / Aktualizacja: 2021-10-27

Każdy, kto odwiedził kiedyś Wielką Brytanię z pewnością spotkał się z sytuacjami i rzeczami, które wprowadziły go w osłupienie. A dziwić może wiele: ruch lewostronny, inny system miar (cale, uncje, pinty) oraz osławiony widok dwóch kranów z ciepłą i zimną wodą na jednej umywalce. Skąd pomysł na takie rozwiązanie i jak go uzasadnić?

Warto podkreślić fakt, że brytyjska woda kranowa znajduje się w czołówce najbezpieczniejszych, zdatnych do picia wód na świecie. Anglicy są też narodem, który bardzo chętnie po taką wodę sięga. W skali Europy wyprzedzają ich tylko Włosi, Bułgarzy, Grecy i Chorwaci. Jednak to nie jakość wody wzbudza tu największą sensację, lecz niemalejące zainteresowanie skąd ona płynie. Chodzi tu o system dwóch oddzielnych kranów, zamiast doskonale znanej, typowej baterii, która miesza wodę ciepłą i zimną do odpowiadającej nam temperatury. Aby poznać odpowiedź na to pytanie, trzeba zagłębić się nieco w historię powstania systemu wodociągowego Wielkiej Brytanii.

Tradycje hydrauliczne i początki wodociągów Wielkiej Brytanii

Pierwsze systemy wodociągowe powstały już w starożytności. Niektóre z nich były tak zaawansowane, że dostarczały wodę do miast i osad oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów od głównych rzek. Zamierzchłe systemy kanalizacyjne odprowadzały ścieki na pobliskie pola lub bezpośrednio do zbiorników wodnych. Problem nastał wraz z rozwojem urbanizacji, czyli wzrostem populacji na danym terenie. Niepohamowany rozwój bakterii pojawiający się w ciekach wodnych, zanieczyszczał ją powodując namnażanie się epidemii, między innymi cholery. Jeszcze przed Rewolucją Przemysłową, Londyńską Tamizę opisywano jako czarną i gęstą od zanieczyszczeń. Z tego też względu zaraza z 1858 roku zyskała przydomek London’s Great Stink, czyli Wielki Londyński Smród.

Już w 17 wieku prywatne kampanie dostarczały wodę pitną z rzek do miast za pomocą drewnianych rur wodonośnych. Wodociągi działały dzięki pompom napędzanym młynem wodnym, posiadały również zbiorniki do dystrybucji.

Jednak dopiero 19 wiek okazał się dla Wielkiej Brytanii punktem zwrotnym. Naukowcy coraz częściej podejmowali się badań, które miały na celu wykazanie zależności między czystością wody pitnej a rosnącymi zakażeniami cholerą. Dzięki dofinansowaniu przez państwo i funduszom prywatnych firm rozpoczęto prace nad budową nowoczesnych systemów wodociągów i kanalizacji.

W 1829 roku po raz pierwszy zastosowano metodę piaskowej filtracji wody, dzięki czemu Londyn jako pierwsze miasto na świecie mógł pochwalić się filtrowaną wodą pitną. W 1858 roku ustalono przepisy, które nakładały obowiązek filtrowania i badania wody, nakazując analizę chemiczną jej składu.

Pojawienie się wody bieżącej w brytyjskich domach

Bieżąca woda zaczęła płynąć w angielskich domostwach około 19 wieku. W ten sposób pojawił się też pierwszy kran. Oczywiście na początku do użytku była tylko woda zimna. Każdy kto miał ochotę na gorącą kąpiel musiał podgrzewać wodę na piecu. Dopiero pojawienie się bojlera i centralnego ogrzewania zaowocowała dostępem do ciepłej wody. Dzięki temu pojawił się drugi kran. Dlaczego oba strumienie nie zostały połączone?

O ile kran z zimną wodą był podpięty do wodociągów, tak woda ciepła była pozyskiwana ze zbiorników zamontowanych najczęściej na strychach domów. Taka woda mogła tygodniami zalegać w zbiornikach i być narażona na różnego rodzaju skażenia, dlatego bezsprzecznie należało oddzielić ją od czystej wody zimnej przy pomocy dodatkowego kranu.

Współczesne powody oddzielnych kranów

W nowych domach już od dawna nie montuje się oddzielnych zbiorników, jednak wciąż możemy spotkać dwa osobne krany. Anglicy przychylają się do tezy, że takie rozwiązanie jest dobrym sposobem na oszczędność i unikanie marnowania wody. Uzyskanie wody o dobrej temperaturze wymaga wymieszania jej w umywalce zatkanej korkiem, dzięki czemu zużywana jest w stopniu minimalnym.

Dodatkowo zdając sobie sprawę z angielskiego przywiązania do tradycji, możemy założyć że dalszy podział wody na zimną i ciepłą, to chęć kultywowania starych przyzwyczajeń.

Źródło: https://www.dlaczegobrytyjczycy.com/2021/07/dlaczego-brytyjczycy-uzywaja-dwoch.html

Podobne artykuły