Zbieranie grzybów to czysta przyjemność. Korzystamy w ten sposób z cennych owoców natury, ale co dajemy jej w zamian? Wśród grzybiarzy zaczyna rozprzestrzeniać się nowa moda, która warta jest naśladowania. Wiele osób oprócz koszyczka na grzyby zabiera ze sobą do lasu worki na śmieci. Łącząc w ten sposób przyjemne z pożytecznym.
Grupy dyskusyjne grzybiarzy o tej porze roku tętnią życiem. Znajdziemy tam nie tylko zdjęcia z udanych wypadów do lasu i pytania o gatunek grzyba, ale również bardzo wartościowe dyskusje. Jedną z nich rozpoczął Pan Darek, który regularnie chodząc na grzyby zabiera z lasu nie tylko prawdziwki, podgrzybki, rydze i kanie, ale również śmieci. Pomysłowi wtórują inni grzybiarze i sami chwalą się zdjęciami nie tylko grzybów, ale worków śmieci, które przy okazji udało im się zebrać.
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wybierając się na grzyby powinniśmy pozostawić las takim, jakim go zastaliśmy. Wszystkie śmieci zabieramy ze sobą i wyrzucamy do kontenerów na odpady. Nie wszyscy jednak podchodzą do tego odpowiedzialnie i pozostawiają odpady w lesie. Zatroskani o środowisko grzybiarze propagują nową modę. Zabierają ze sobą worki na śmieci i przy okazji zbierania grzybów, zbierają również butelki, opakowania i inne pozostawione w lesie śmieci.
Śmieci możemy wyrzucić do kontenera przy swoim domu. Jeśli jednak nie mamy wystarczająco miejsca, możemy skorzystać z innych możliwości. Warto zadzwonić do pobliskiego Nadleśnictwa. W wielu przypadkach znajdziemy tam kontenery wystawione specjalnie na odpady, które wolontariusze zbierają w lesie. Możemy też wywieźć je bezpośrednio na wysypisko. Pamiętajmy jednak, by były one posegregowane. Wtedy zutylizujemy je w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w naszym mieście.
Worków ze śmieciami nie pozostawiamy w lesie. Przekładanie śmieci z miejsca na miejsce nie rozwiązuje problemu. Dodatkowo pozostawiając worki ze śmieciami przy drodze, sami możemy stać się ofiarą oskarżenia o wyrzucanie śmieci do lasu.
Zbierając grzyby możemy natknąć się na dzikie wysypiska śmieci. Ilość odpadów może być różna, ale nie usuniemy ich samodzielnie. W takim wypadku najlepiej jest zgłosić ten fakt odpowiednim służbom.
Możemy zrobić zdjęcia takiego wysypiska, a następnie zgłosić to Inspekcji Ochrony Środowiska korzystając ze specjalnego formularza internetowego. Można to zrobić również anonimowo.
Pamiętajmy o tym, że potrzebna będzie dokładna lokalizacja miejsca. Warto więc w telefonie uruchomić Mapy Google, a następnie przybliżyć mapę i przytrzymać chwilę palcem miejsce, w którym się znajdujemy.
Pojawi się wtedy czerwona pinezka, którą możemy zapisać używając opcji „Zapisz”. Poniżej znajdziemy również dokładne koordynaty (szerokość i długość geograficzną). Możemy je wówczas wykorzystać podczas zgłoszenia, aby podać bardzo dokładne miejsce lokalizacji dzikiego wysypiska śmieci.