Mózg zmienia się z biegiem lat. Na przykład mózg dziecka nie jest dużo mniejszy niż mózg osoby dorosłej, ale ma znacznie więcej neuronów. Problem polega na tym, że neurony te nie są w pełni funkcjonalne, ponieważ nie są skutecznie połączone ze sobą. Nie oznacza to jednak, że na zawsze utracimy neurony. Dzięki neurogenezie nowe komórki nerwowe wciąż rodzą się i rosną w naszych mózgach. Oczywiście szybkość neurogenezy zmniejsza się z czasem. Ocenia się, że po osiągnięciu starości neurogeneza zostanie zmniejszona o 25%. Jednak mózg nie starzeje się w ten sam sposób u mężczyzn i kobiet.
Chociaż nie możemy mówić o „żeńskim” lub „męskim” mózgu, wiemy, że istnieją pewne różnice w sposobie, w jaki mózg działa zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zostało to potwierdzone w badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Kalifornijskim, opartym na ponad 46 000 skanów mózgu.
Odkryto, że mózgi kobiet są bardziej aktywne w dwóch regionach: limbicznych obszarach związanych z emocjami i nastrojem oraz korą przedczołową, związanych z podejmowaniem decyzji i rozwiązywaniem problemów. U mężczyzn bardziej aktywne są obszary centralne odpowiadające za wizualne odczucia i koordynację. Mózgi mężczyzn rosną też szybciej niż kobiet.
Jednak to męski mózg starzeje się jako pierwszy. Potwierdziły to badania neurologów z Uniwersytetu w Edynburgu. Odkryli oni, że nasze mózgi są zaprogramowane w rodzaju czegoś na wzór genetycznego kalendarza. To on decyduje o tym jak nasz mózg zmienia się przez całe nasze życie.
Kalendarz ten jest tak perfekcyjny, że analizując geny w próbce tkanki mózgu można określić ile dana osoba ma lat. Badania pokazują, że czas starzenia się mózgu jest nieco opóźniony u kobiet względem mężczyzn. Inne badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Szegedu wykazały, że podkorowe struktury męskiego mózgu szybciej się starzeją, co może tłumaczyć, dlaczego mężczyźni są bardziej podatni na rozwój chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona.
W rzeczywistości większość zmian w ekspresji genów w mózgu została ukończona w wieku średnim. Wynika tak z badań, które neurolodzy przeprowadzili badając mózgu od rozwoju w łonie matki do 78 roku życia. Dlatego już wkraczając w wiek średni warto zacząć dbać o nasz mózg. A mózg można ćwiczyć, odżywiać i sprawić by dłużej służył nam tak jak tego od niego oczekujemy.
Zacznijmy od naszej diety. Istnieje grupa produktów, które są dobre dla naszego mózgu. Poprawiają jego pracę, pamieć i koncentrację. To witaminy i składniki mineralne zawarte w tych pokarmach ściśle wpływają na nasze zdolności umysłowe w trakcie całego naszego życia.
Oprócz odpowiedniego odżywiania naszego mózgu ważne jest też to by o niego dbać – ćwiczyć go i zmuszać do wysiłku umysłowego. Nasz mózg możemy ćwiczyć tak jak mięśnie w naszym ciele. Gdy nie używamy ich słabną, ale gdy je ćwiczymy stają się silniejsze i mimo wieku potrafią posiadać duża siłę.