Czy wiesz, że mózg kobiety starzeje się wolniej niż mężczyzny? Zobacz jak dbać o nasz mózg na starość.

Lifestyle Data publikacji: 03 marca 2018

Mózg zmienia się z biegiem lat. Na przykład mózg dziecka nie jest dużo mniejszy niż mózg osoby dorosłej, ale ma znacznie więcej neuronów. Problem polega na tym, że neurony te nie są w pełni funkcjonalne, ponieważ nie są skutecznie połączone ze sobą. Nie oznacza to jednak, że na zawsze utracimy neurony. Dzięki neurogenezie nowe komórki nerwowe wciąż rodzą się i rosną w naszych mózgach. Oczywiście szybkość neurogenezy zmniejsza się z czasem. Ocenia się, że po osiągnięciu starości neurogeneza zostanie zmniejszona o 25%. Jednak mózg nie starzeje się w ten sam sposób u mężczyzn i kobiet.

Różnice między mózgiem kobiet i meżczyzn

Chociaż nie możemy mówić o „żeńskim” lub „męskim” mózgu, wiemy, że istnieją pewne różnice w sposobie, w jaki mózg działa zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zostało to potwierdzone w badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Kalifornijskim, opartym na ponad 46 000 skanów mózgu.

Odkryto, że mózgi kobiet są bardziej aktywne w dwóch regionach: limbicznych obszarach związanych z emocjami i nastrojem oraz korą przedczołową, związanych z podejmowaniem decyzji i rozwiązywaniem problemów. U mężczyzn bardziej aktywne są obszary centralne odpowiadające za wizualne odczucia i koordynację. Mózgi mężczyzn rosną też szybciej niż kobiet.

Jednak to męski mózg starzeje się jako pierwszy. Potwierdziły to badania neurologów z Uniwersytetu w Edynburgu. Odkryli oni, że nasze mózgi są zaprogramowane w rodzaju czegoś na wzór genetycznego kalendarza. To on decyduje o tym jak nasz mózg zmienia się przez całe nasze życie.

Kalendarz ten jest tak perfekcyjny, że analizując geny w próbce tkanki mózgu można określić ile dana osoba ma lat. Badania pokazują, że czas starzenia się mózgu jest nieco opóźniony u kobiet względem mężczyzn. Inne badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Szegedu wykazały, że podkorowe struktury męskiego mózgu szybciej się starzeją, co może tłumaczyć, dlaczego mężczyźni są bardziej podatni na rozwój chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona.

W rzeczywistości większość zmian w ekspresji genów w mózgu została ukończona w wieku średnim. Wynika tak z badań, które neurolodzy przeprowadzili badając mózgu od rozwoju w łonie matki do 78 roku życia. Dlatego już wkraczając w wiek średni warto zacząć dbać o nasz mózg. A mózg można ćwiczyć, odżywiać i sprawić by dłużej służył nam tak jak tego od niego oczekujemy.

Jak dbać o nasz mózg

Zacznijmy od naszej diety. Istnieje grupa produktów, które są dobre dla naszego mózgu. Poprawiają jego pracę, pamieć i koncentrację. To witaminy i składniki mineralne zawarte w tych pokarmach ściśle wpływają na nasze zdolności umysłowe w trakcie całego naszego życia.

Produkty dobre dla mózgu

  1. Tuńczyk
  2. Łosoś
  3. Makrela
  4. Wątroba
  5. Pełne ziarna zbóż
  6. Fasola
  7. Groch
  8. Nasiona słonecznika
  9. Orzeskzi ziemne
  10. Soja
  11. Kiełki pszenicy
  12. Warzywa liściaste
  13. Rodzynki
  14. Pestki dyni
  15. Pomidory
  16. Brzoskwinie
  17. Awokado
  18. Banany
  19. Winogorna
  20. Woda (mózg musi być dobrze nawodniony)

Oprócz odpowiedniego odżywiania naszego mózgu ważne jest też to by o niego dbać – ćwiczyć go i zmuszać do wysiłku umysłowego. Nasz mózg możemy ćwiczyć tak jak mięśnie w naszym ciele. Gdy nie używamy ich słabną, ale gdy je ćwiczymy stają się silniejsze i mimo wieku potrafią posiadać duża siłę.

Jak ćwiczyć nasz mózg

  1. Ćwiczenia fizyczne (Timothy Bussey z brytyjskiego Cambridge University dowiódł, że podczas aktywności fizycznej w mózgu tworzą się nowe komórki)
  2. Nauka języków obcych
  3. Rozwiązywanie krzyżówek
  4. Ćwiczenia pobudzające pamięć
  5. Gry pamięciowe
  6. Rozwijaj jakieś swoje hobby
  7. Słuchaj muzyki
  8. Odstaw używki

Źródło artykułu: https://www.lavidalucida.com/el-cerebro-de-las-mujeres-envejece-mas-lento-que-el-de-los-hombres.html

Podobne artykuły