Jak wyczyścić kabinę prysznicową

Porady Data publikacji: 09 września 2019 / Aktualizacja: 2021-01-17

Jak wyczyścić kabinę prysznicową by nie pozostały na niej żadne smugi ani resztki osadów, a jednocześnie zbytnio się nie namęczyć? Dzisiaj zajmiemy się tym problemem, a nasza kabina będzie wyglądała jak z salonu łazienek. Kabina prysznicowa gości w wielu Polskich łazienkach. Stanowi ona alternatywę dla tradycyjnej wanny. Dzięki kąpieli pod prysznicem oszczędzamy czas oraz wodę. Nic więc dziwnego, że wybierana jest przez wiele osób. Ma jednak swoje minusy, a jednym z nich jest duża szklanka powierzchnia, która jest uciążliwa podczas sprzątania. Chcielibyśmy Wam to trochę ułatwić i dlatego zaprezentujemy Wam nasze porady dotyczące czyszczenia prysznica.

Czyszczenie kabiny prysznicowej

Przepis na płyn do czyszczenia kabiny prisznicowej

Pierwszą z porad, którą chcemy Wam zaprezentować jest stworzenie domowego środka do sprzątania kabiny prysznicowej. Dzięki niemu bez problemu pozbędziecie się osadów z kamienia czy mydła. Podzieliła się nim w sieci Jill Nystul, która jest blogerką ze Stanów i w swoich porządkach w łazience korzysta właśnie z tego przepisu.

Składniki

  • butelka z atomizerem np. po płynie do mycia szyb
  • 1/2 szklanki wody utlenionej
  • 1/2 szklanki spirytusu
  • 2 szklanki wody
  • 1 łyżeczka płynu do mycia naczyń
  • 1 łyżka octu

Przygotowanie preparatu jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać ze sobą wszystkie składniki, napełnić środkiem butelkę z atomizerem i gotowe. Z tego produktu możesz korzystać za każdym razem gdy weźmiesz prysznic, dzięki temu kabina będzie cały czas lśniła czystością. Wystarczy spryskać nim szyby i spłukać. Gdy czyścisz kabinę raz na jakiś czas spryskaj ją nim i pozostaw na chwilę, następnie wyszoruj gąbeczką i spłucz. Dzięki temu usuniesz wszystkie brzydkie osady, które się na niej zebrały. Warto jednak mieć go zawsze pod ręką gdy bierzemy prysznic i robić to regularnie, a dzięki temu tak naprawdę sprzątanie kabiny prysznicowej ograniczymy do minimum bo zawsze będzie wyglądała dobrze.

Ściągaczka do wody

Chciałabym się podzielić z Wami swoim pomysłem, który stosują już od ponad dwóch lat. Osobiście dokładnie kabinę czyszczę raz w tygodniu, ale codziennie po prysznicu robię jedną rzecz, dzięki której wygląda ona dużo lepiej, a jej późniejsze czyszczenie nie zajmuje wiele czasu. Kupiłam sobie zwykłą ściągaczkę do wody taką jakiej używa się podczas mycia szyb. Wisi ona na haczyku przy prysznicu.

Gdy skończę się już myć i cała się opłuczę zanim wyjdę spod prysznica biorę ściągaczkę do ręki i kilkoma ruchami ściągam krople wody, które zebrały się na szybie. To one właśnie powodują osady, które później musimy czyścić. Dzięki tej jednej czynności, która trwa nie więcej niż pół minuty zyskuję później dużo czasu na sprzątaniu. Oprócz tego prysznic zawsze wygląda ładnie i nie muszę się wstydzić gdy ktoś z niespodziewanych gości zechce skorzystać z łazienki.

Czyszczenie kabiny prysznicowej octem

Skuteczny w czyszczeniu kabiny prysznicowej jest również zwykły biały ocet. Ma on wiele różnych zastosowań o czym mogliście się już przekonać czytając przeróżne artykuły na jego temat na dompelenpomyslow.pl. Okazuje się bardzo dobrym środkiem czyszczącym do osadów z kamienia czy mydła, które sprawiają, że nasza kabina prysznicowa nie wygląda elegancko. Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcjach 1:1 i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Wystarczy spryskać nim kabinę, a nawet kafelki wokoło niej i odczekać 10 minut. Po tym czasie zabrudzenia zetrzyj ściereczką i spłucz ocet z kabiny oraz kafelek. Nie musisz się martwić również o to, że przez takie traktowanie zmatowieje szkło czy odbarwią się kafelki. Jeśli jednak zamierzacie czyścić w ten sposób krany warto spłukać go od razu. Jest to jednak kwas octowy, który może wchodzić w reakcje z powłoką baterii łazienkowych. Wszystko zależy też od jej jakości. Wiele osób podczas sprzątania łazienki pozostawia agresywne środki chemiczne na bateriach aby dobrze doczyścić kamień, niektórzy używają do tego np. domestosa. W niektórych sytuacjach może faktycznie nic się nie stać, ale często może okazać się, że dojdzie do dobarwień, których nie da się już usunąć.

Powyżej znajduje się zdjęcie, które obrazuje jaki wpływ miało działanie domestosa pozostawionego na kilkanaście minut na baterii od wanny. Niestety tego typu zniszczenie nie jest odwracalne i narażamy się na nowy zakup. Lepiej więc tego uniknąć.

Soda oczyszczona i woda utleniona

Mieszając ze sobą sodę oczyszczoną z wodą utlenioną stworzymy „papkę”, która idealnie nadaje się do czyszczenia kabiny łazienkowej. Uważaj jednak, jest to pasta, która ma właściwości ścierne. Szkłu na drzwiach kabiny prysznicowej nie zaszkodzi, ale gdy zaczniecie myć nią brodzik może dojść do mikrozadrapań. Te natomiast będą wypełniać się brudem co nie będzie wyglądać estetycznie. Dlatego nie stosuj jej do wszystkiego, tylko do tych powierzchni, które są twarde. Możesz nią doczyścić np. fugi między kafelkami, ale gdy masz szklane dekory, w takim miejscu nie używaj jej. Dla lepszego efektu warto ją nałożyć na powierzchnię i odczekać parę minut.

Odkamieniacz do czajników

Korzystasz z odkamieniacza do czyszczenia czajników? Z racji swojego zastosowania bardzo dobrze radzi sobie z kamieniem. Jest jednocześnie bezpieczny dla nas bo coś co ma kontakt z rzeczami, w których przygotowujemy napoje nie może być szkodliwe. Dlatego rozpuszczenie go w wodzie i spryskanie takim środkiem szyby w kabinie prysznicowej daje bardzo dobre efekty w usuwaniu kamienia.

Mycie po gorącym prysznicu

O tej poradzie dowiedziałam się wcześniej z Internetu i jest ona bardzo skuteczna. Chodzi o to by sprzątać ogólnie łazienkę po gorącej kąpieli. Osadza się wtedy na wszystkim para wodna, powierzchnie są wilgotne i dzięki temu łatwiej się je czyści. Polecam Wam kiedyś spróbować.

Czyszczenie zasłonki prysznicowej

Niektórzy nie posiadają kabiny jako takiej, a jedynie brodzik z zasłonką prysznicową. Nie musicie jej co rusz wymieniać nawet gdy pojawi się na niej pleśń. Wystarczy wrzucić ją do miski z wodą i wybielaczem, a ten bardzo dobrze poradzi sobie z grzybami. Zasłonka znów będzie czysta i posłuży nam przez dłuższy czas.

Podobne artykuły