Odkurzacz bezworkowy – dla kogo będzie optymalny?

Gadżety Data publikacji: 29 października 2020

Sprzątanie bez odkurzacza byłoby trudne i czasochłonne, dlatego niemal w każdym domu znajdziemy to przydatne urządzenie. Wśród różnych rodzajów odkurzaczy uwagę przyciągają modele bezworkowe, które mają nieco inną charakterystykę od tradycyjnych, workowych odpowiedników. Dla kogo będą najlepsze?

Odkurzacze bezworkowe różnią się w konstrukcji od pozostałych modeli. Brak worka ma swoje wady i zalety, dlatego nie wszyscy mogą być zwolennikami odkurzaczy bezworkowych. Co trzeba wiedzieć o tych urządzeniach zanim kupimy własny model?

Odkurzacze bezworkowe jak działają?

W tradycyjnym odkurzaczu zasada działania jest nieskomplikowana. Silnik wywołuje ssanie, brud wciągany jest przez przewód, by następnie zatrzymać się w worku. Pozostałe powietrze wylatuje z tyłu odkurzacza. Kiedy worek się napełni, można go opróżnić lub wymienić na nowy w przypadku worków jednorazowych. Bezworkowy odkurzacz do pewnego momentu działa bardzo podobnie. Silnik urządzenia generuje ssanie, jednak nieczystości nie trafiają do worka, a zatrzymują się w specjalnym zbiorniku na brud. Nawet najmniejsze elementy kurzu oraz roztocza zatrzymują się na filtrach, natomiast powietrze wylatuje z tylnej części odkurzacza. Zamiast worka wyjmujemy cały pojemnik, który następnie należy opróżnić i włożyć z powrotem do urządzenia. Do odkurzaczy bezworkowych zaliczymy również zdecydowaną większość odkurzaczy pionowych, które działają w taki sam sposób. Brak worka często umożliwia konstrukcję 2 w 1, gdyż mniejsza część z silnikiem może posłużyć jak podręczny odkurzacz samochodowy, natomiast z pozostałą częścią stanowi wygodny odkurzacz pionowy do domu.

Odkurzacz tradycyjny czy bezworkowy – jaki wybrać?

Podstawowa różnica pomiędzy odkurzaczem bezworkowym a workowym dotyczy sposobu pozbywania się z niego brudu po odkurzaniu. W tradycyjnym modelu jest to stosunkowo prosta czynność, zwłaszcza jeśli korzystamy z worków jednorazowych. Wystarczy wyciągnąć pełen worek ze specjalnego uchwytu wewnątrz urządzenia, a następnie wyrzucić całość do śmieci. W przypadku odkurzaczy bezworkowych musimy w czyszczenie włożyć trochę więcej wysiłku. Najpierw wyciągamy zbiornik z nieczystościami, wyrzucamy główną zawartość, a następnie czyścimy filtry HEPA w odkurzaczu. Jest to nieco bardziej czasochłonne, jednak niesie też za sobą określone korzyści. Pierwsza to oszczędność pieniędzy. Nawet w odkurzaczach workowych z wielorazowymi workami co jakiś czas trzeba je wymienić. Nawet papierowe worki to koszt kilkunastu złotych. Natomiast w przypadku odkurzacza bezworkowego, nie mamy dodatkowych wydatków. Wystarczy regularnie opróżniać zawartość, żeby na długo cieszyć się z dobrze działającego odkurzacza oraz skutecznych filtrów.

Dla kogo odkurzacz bezworkowy?

Wiemy już więc, że odkurzacz bezworkowy to dobre rozwiązanie dla osób, które są oszczędne i dbają o środowisko. Nie musimy bowiem kupować worków, ani zwiększać ilości wyrzucanych śmieci o papierową torbę. Jednak to nie wszystkie argumenty za wyborem odkurzacza bezworkowego. Testy pokazują, że odkurzacze bezworkowe są skuteczniejsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. Najmniejsze zanieczyszczenia, jak na przykład kurz, w odkurzaczach workowych często uwalniają się na zewnątrz urządzenia wraz z powietrzem. Worki muszą bowiem jednocześnie stanowić przeszkodę dla brudu, ale także przepuszczać powietrze przez odkurzacz. W modelach bezworkowych główną częścią, której zadaniem jest oddzielanie brudu od powietrza jest filtr HEPA. Zapewnia od skuteczniejszą ochronę i w konsekwencji wydajniejsze odkurzanie. Filtry HEPA należą do najskuteczniejszych rozwiązań w kwestii ochrony przed zanieczyszczeniami i wykorzystywane są m.in. w profesjonalnych urządzeniach sterylizujących. Dlatego też poleca się odkurzacze bezworkowe alergikom. Roztocza należą do najmniejszych zanieczyszczeń, których często nie wyłapują zwykłe worki. Z kolei odkurzacze bezworkowe są w tej kwestii znacznie bardziej efektywne. 

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz bezworkowy?

Jeśli jesteśmy już przekonani do zakupu odkurzacza bezworkowego, możemy przejść do poszczególnych parametrów, które warto mieć na uwadze podczas szukania tego optymalnego dla nas modelu. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, niemałe znaczenie ma moc silnika urządzenia. Chociaż nowoczesne konstrukcje silników zapewniają dużo lepsze ssanie w przełożeniu na moc, wciąż mocniejszy silnik gwarantuje lepszą skuteczność urządzenia. Zwróćmy też uwagę na wykorzystane w odkurzaczu filtry. Tylko filtry HEPA gwarantują najwyższą jakość zatrzymywania drobnego brudu, a także roztoczy. Z dodatkowego wyposażenia zdecydowanie warto wybrać model z turboszczotką. To bardzo efektywna końcówka, która przydaje się do odkurzania wielu rodzajów powierzchni. Pionowe odkurzacze bezworkowe często mają też funkcję sprzątania na mokro. W ten sposób możemy równocześnie wciągnąć ssawką zabrudzenia, a także przemyć podłogę, usuwając nawet najmniejsze nieczystości. Nie warto za to sugerować się wielkością zbiornika na brud. Ten i tak najlepiej czyścić po każdym większym odkurzaniu, żeby jak najdłużej cieszyć się z naszego odkurzacza.

Podobne artykuły