Jak dbać o lakierowane meble na wysoki połysk aby szybko się nie zniszczyły?

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 07 stycznia 2017 / Aktualizacja: 2022-03-28

Z meblami na wysoki połysk jest jeden bardzo ważny problem – szybko powstają na nich rysy. Gdy już jest ich wystarczająco dużo zamiast się cieszyć, żałujemy, że je kupiliśmy. Jak więc o nie dbać?

Zdejmowanie folii – ważna zasada

Jeśli nie przeczytasz instrukcji to możesz bardzo mocno się zdziwić. Meble gdy je kupujesz będą miały ofoliowane fronty i powierzchnie lakierowane. Jest jedna bardzo ważna zasada – gdy zerwiesz folię nie możesz myć mebli detergentami przez przynajmniej 30 dni.

Dopiero po zdjęciu folii lakier zaczyna się utwardzać. Dlatego nie stosujemy do mycia detergentów, ani papieru, który rysuje powierzchnie. Najlepiej w ogóle zostawić je w spokoju albo delikatnie przetrzeć ściereczkę z mikrofibry.

Dlatego też bardzo dobrze musimy wybrać moment rozkładania mebli. Powinien to być koniec remontu, gdy już wszystko jest posprzątane. Dopiero wtedy składamy meble i zdejmujemy folię ochronną z lakierowanych elementów. Pamiętajcie o tym bo w ten sposób bardzo szybko zniszczycie swoje nowe meble, a sklep nie uzna Wam reklamacji.

Jak czyścić meble lakierowane na wysoki połysk

Przede wszystkim nie stosuj papierowych ręczników ani innych szorstkich ściereczek, które bardzo łatwo porysują powierzchnię mebli. Mikrorysy będą doskonale widoczne w promieniach słonecznych. Nie stosuj też żadnych mleczek do czyszczenia ani środków, które posiadają jakiekolwiek granulki ścierające brud bo po prostu zedrzesz z nich ostatnią warstwę lakieru bezbarwnego, który nadaje meblom połysku.

Ściereczki z mikrofibry idealnie nadają się do ich pielęgnacji. Są delikatne i nie rysują powierzchni. Już samo zwilżenie je wodą w zupełności wystarcza by przetrzeć meble bez narażania ich na zniszczenie. Mocna chemia niestety może naruszyć strukturę lakieru i go zmatowić. Rezygnujemy ze wszystkich środków typu Cif czy Ajax. Przed użyciem jakiegokolwiek środka czyszczącego sprawdź czy nie ma w składzie sody, która powoduje zarysowania na lakierowanych powierzchniach.

Nie używaj nabłyszczaczy

Czasami chcemy aby jeszcze bardziej błyszczały i kupujemy specjalne środki nabłyszczające fronty naszych mebli. Niestety działają bardzo krótko, a potem uszkadzają lakier powodując jego trwałe zmatowienie.

Jak dbać o lakierowane fronty – domowe metody

Może zabrzmieć to dziwnie, ale bardzo dobrym sposobem na utrwalenie połysku na drewnianych frontach mebli jest nałożenie na nie wosku samochodowego. Działa to tak samo jak w przypadku błyszczącego lakieru w samochodzie. Kurz i brud nie przywiera do takiej powierzchni, a aby ją szybko oczyścić wystarczy przetrzeć ją suchą ściereczką z mikrofibry.

Wystarczy nałożyć trochę wosku samochodowego na front i chwilę odczekać. Teraz się zmatowi, ale nie martw się, trzeba go wypolerować ściereczką z mikrofibry wykonując koliste ruchy. Taki sposób nie szkodzi meblom i działa przez nawet kilka miesięcy – w zależności od jakości wosku.

Podobne artykuły