Jak uchronić się przed hienami cmentarnymi?

Porady Data publikacji: 03 października 2020

Jak co roku na Wszystkich Świętych przystroimy groby naszych bliskich zniczami i kwiatami. Co roku również pojawia się problem z hienami cmentarnymi. Złodzieje kradną wiązanki i znicze, które położymy na grobie. Zwłaszcza gdy zrobimy to dzień wcześniej. Dlaczego to robią? Oprócz sytuacji, w której ktoś chce położyć te same kwiaty na swoim rodzinnym grobie, najczęściej robi się to dla zysku. Później te same rzeczy można jeszcze raz sprzedać. To łatwy i szybki zarobek dla złodzieja. Jak się przed tym chronić?

Podpisz swoje rzeczy niezmywalnym markerem

Rzecz, która została podpisana ciężko będzie sprzedać. Dlatego złodziej najprawdopodobniej zostawi ją i spróbuje ukraść coś z innego nagrobka. Podpisanie swoich rzeczy jest więc skuteczną metodą na zniechęcenie hien cmentarnych do okradania grobów naszych bliskich.

Jeśli nie chcesz podpisywać się na tych rzeczach, może napisać tam dedykację dla zmarłego, która zadziała jak podpis. Np. Świeć na duszą mojego męża Karola Nowaka. Takiego znicza nie będzie można już sprzedać.

Ślady użytkowania

Jeśli jakaś rzecz wygląda na już wcześniej używaną, nie będzie jej łatwo sprzedać. Dlatego jeśli chcemy zabezpieczyć rzeczy, które przynieśliśmy na grób, możemy sprawić, aby wyglądały na już wcześniej użyte. Nikt przecież nie będzie chciał na grób swoich bliskich kupić rzeczy ze śladami użytkowania, skoro może kupić całkowicie nowe.

Oczywiście metoda ta wymaga tego, by trochę natką rzecz nadniszczyć w widocznym miejscu. Kwiaty możemy też na przykład prysnąć farbą w sprayu.

Nie przynoś stroików i świeczek wcześniej

Jeśli to możliwe, nie przynoś rzeczy na cmentarz wcześniej. Wtedy staną się łatwym łupem dla złodziei. Postaraj się więc wszystkie z rzeczy przynieść w Dzień Wszystkich Świętych.

Rzeczy, które można przymocuj do grobu na stałe

Wiele z grobach dekoracji można przytwierdzić do grobowca na stałe. Przykładem mogą być wazony czy lampiony wykonane z kamienia, które firma zajmująca się robieniem nagrobków, może przymocować do płyty nagrobkowej. Wtedy do takiego lampionu wystarczy włożyć wkład, a odpalonego wkładu nikt nie ukradnie, by go potem sprzedać.

Zrób dekoracje sama

Jeśli rzeczy, które położysz na grobie będą spersonalizowane, wykonasz je samodzielnie w nietypowy i niebanalny sposób, wtedy chęć jej ukradzenia przez złodzieja będzie niższa. Łatwo będzie bowiem zidentyfikować ją. Dlatego złodziej chętnie ukradnie rzeczy, które wyglądają jak te sprzedawane w obrębie cmentarza. Mniej atrakcyjna będzie dla niego rzecz, która wyróżnia się np. lampion z przyklejonym zdjęciem bliskiej osoby w ramce lub nietypowa wiązanka kwiatów z elementami, których nikt nie stosuje w wiązankach sprzedawanych masowo na stoiskach wokół cmentarza.

Monitoring grobu

Niektórzy mogą mieć problemy z permanentnym okradaniem grobu bliskiej osoby. Może to być nawet podyktowane zawiścią. W takiej sytuacji najlepiej jest złapać złodzieja na gorącym uczynku. Aby to zrobić można zamontować kamerkę, która będzie nagrywać osoby przychodzące nad grób bliskiej nam osoby. Gdy mamy takie nagranie, wystarczy udać się z nim na policję.

Podobne artykuły