Czym pomalować fugi?

Porady Data publikacji: 16 kwietnia 2021 / Aktualizacja: 2022-08-23

Wiele osób zastanawia się czym pomalować fugi, ponieważ po latach niszczeją i przestają wyglądać estetycznie. Okazuje się, że jest też kilka innych sposobów na czyszczenie fug. Zapewne każdy z nas ma w domu fugi, więc warto wiedzieć jak o nie odpowiednio dbać. Nie każdy chce co rok robić remont łazienki czy kuchni, a właśnie po takim czasie fugi mogą ulec uszkodzeniom i zabrudzeniom. 

Renowacja fug.

Fugi w Twoim domu nie wyglądają ładnie? Renowacja fug może zostać przeprowadzona na kilka sposobów. Najprostszym i najszybszym jest oczywiście dokładne mycie. Czasami wystarczy gąbka i płyn do mycia naczyń, a czasami musimy użyć specjalistycznych detergentów. Jeżeli nawet takie środki nie działają, to możemy rozważyć malowanie fug. To, czym malować fugi zależne jest od naszych potrzeb. Musimy zastanowić się, czy zależy nam tylko na odświeżeniu koloru czy może na zmianie koloru. Wymiana fug na nowe to zawsze ostateczność i najlepiej robić to przy okazji większego remontu.

Czyszczenie fug.

Najczęściej fug używamy w łazienkach i kuchniach, czyli najbardziej wilgotnych pomieszczeniach w domu. Czyszczenie fug jest konieczne, jeżeli chcemy, żeby posłużyły nam przez wiele lat. Niestety bardzo często są one narażone na powstawanie pleśni i grzyba. To nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest też bardzo niezdrowe. Jeżeli o nasze fugi dbamy regularnie, to zazwyczaj wystarczy umyć je mieszanką octu, sody i cytryny.

Do białych fug świetnie sprawdzi się cytryna. Możemy wymieszać sok z cytryny z solą i taką mieszankę wcierać w fugi. Do tego warto użyć szczoteczki do zębów, która dotrze do niewielkich zakamarków. Innym domowym sposobem na białe fugi jest mycie jej mieszanką gorącej wody z przekrojoną na pół cytryną. Żeby ten sposób mógł zadziałać, to woda musi być cały czas gorąca. Te mieszanki nie poradzą sobie z dużymi zabrudzeniami, kamieniem czy rdzą, ale mimo wszystko warto raz na jakiś czas przeprowadzić takie profilaktyczne czyszczenie.

Do mycia fug możemy też wykorzystać pastę do zębów i starą szczoteczkę. Pastę pozostawiamy na około godzinę, a następnie dokładnie szorujemy. Na koniec wszystko spłukujemy letnią wodą i przecieramy ściereczką z płynem do mycia naczyń. Ten sposób nie sprawdzi się przy fugach kolorowych albo jeżeli pojawiła się pleśń.

Przy pleśni i bakteriach powinniśmy działać z sodą i octem. Taką miksturą możemy dokładnie wyszorować fugi i pozostawić na około 15 minut. Po tym czasie spłukujemy. Proszek do pieczenia możemy wykorzystać nie tylko do ciast. Jeżeli mamy problem z tłustymi plamami albo kamieniem, to sprawdzi się idealnie jako środek czyszczący. Wystarczy pozostawić go na wilgotnych fugach na około 30 minut. Następnie zmywamy proszek i czyścimy pozostałości.

Jak zmienić kolor fugi?

Wiele osób szybko nudzi się wyglądem swojej kuchni czy łazienki i poszukuje zmian. Najłatwiej zacząć od fug. Tylko jak zmienić kolor fug? Oczywiście musimy wybrać kolor farby i sposób jej aplikacji. Jeżeli wszystkie materiały mamy już gotowe, to teraz musimy dokładnie przygotować fugi. Musimy je umyć, odtłuścić i pozostawić do wyschnięcia. Nie zapominajmy o tym, ponieważ w przeciwnym razie nasza nowa farba może odprysnąć. Do malowania możemy użyć cienkiego pędzelka lub renowatora (w pisaku lub z gąbką).

Farba do fug.

Najczęściej do remontów mieszkań wykorzystuje się farby akrylowe. Pamiętajmy, że farba do fug ma zupełnie inne właściwości i tylko z niej powinniśmy korzystać. Zwykła farba akrylowa nie jest odporna na warunki, na jakie będą narażone nasze fugi. Warto zdecydować się na malowanie fug, jeżeli chcemy je odnowić albo stare są już zniszczone i przebarwione. Przy pomocy farby możemy też zmienić kolor i wygląd naszych pomieszczeń.

Farba do fug produkowana jest z dobrej jakości spoiwa polimerowego, a dodatkami są środki modyfikujące i wypełniacze. Taka specjalistyczna farba ma bardzo wysoki poziom krycia, świetną przyczepność do zapraw mineralnych oraz nie niszczeje pod wpływem ścierania. Oczywiście jest też odporna na wysoką wilgotność w pomieszczeniu, a przecież jest to niezwykle ważne zarówno w kuchni, jak i łazience. 

Przeczytaj również: Szafki łazienkowe – stojące czy wiszące?

Renowator do fug.

Renowator do fug jest świetnym narzędziem, które pomoże nam skutecznie i szybko odświeżyć nasze fugi. Renowator można wykorzystać przed nałożeniem farby. Jego zadaniem jest wniknięcie w fugę i przygotowanie jej do malowania. Warto korzystać z renowatora, ponieważ w prosty sposób uzyskamy bardzo trwały efekt. Dodatkowo działa też jak warstwa impregnacyjna.

Jak odnowić fugi białe?

Wcześnie wspomnieliśmy o tym, jak odnowić fugi białe domowymi sposobami. Jeżeli te sposoby okażą się niewystarczające, to warto sięgnąć po środki specjalistyczne. Na rynku mamy ogromny wybór i takie detergenty znajdziemy w wielu sklepach budowlanych. Najprostszym w stosowaniu środkiem chemicznym jest preparat w formie spreju. Rozprowadzamy go po fugach i dokładnie czyścimy. Możemy też spotkać się z detergentami w formie żelu i płynu do rozcieńczania. Do białych fug świetnie sprawdzą się wybielacze. Pamiętajmy, że muszą to być wybielacze dedykowane właśnie fugom.

Podobne artykuły