Nie wlewaj tego do swojego zlewozmywaka! Możesz go łatwo zapchać, a z rur będzie śmierdzieć

Porady Data publikacji: 23 stycznia 2023 / Aktualizacja: 2024-09-10

Codziennie wlewamy do kuchennego zlewozmywaka różnego rodzaju resztki, które powstają podczas gotowania w naszej kuchni. Nie zawsze jednak mamy świadomość tego, że nie wszystko co tam wlejemy, faktycznie powinno tam trafić. W ten sposób możemy bardzo łatwo doprowadzić do zapchania odpływu, a dodatkowo zacznie wydobywać się z niego nieprzyjemny aromat.

Czego nie wlewać do kuchennego zlewozmywaka

Fusy po kawie

Zacznijmy od produktu, który część z nas pije codziennie rano. Jest nim kawa. Niezależnie od tego, czy przyrządzimy ją w ekspresie czy zaparzymy w kubku, produktem pozostającym po jej wypiciu są fusy po kawie.

Bardzo łatwo pozbędziemy się ich z kubka czy pojemnika na fusy w naszym ekspresie do kawy, jeśli spłuczemy je pod bieżącą wodą w zlewie. Następnie spłyną odpływem i po problemie, prawda? Otóż nie.

Fusy po kawie może wyglądają niewinnie, ale tworzą zbitą breję, która może osadzać się w syfonie i doprowadzić do zatkania odpływu. Dlatego lepiej ich tam nie wlewać. Możemy za to wykorzystać je w zupełnie inny sposób. Oto kilka ciekawych zastosowań fusów po kawie:

  1. Pomagają odstraszyć ślimaki w ogrodzie, wystarczy rozsypać je wokół grządek
  2. Wymieszaj je z oliwą i przygotuj domowy peeling antycellulitowy
  3. Podsyp nimi kwiaty doniczkowe, to świetna naturalna odżywka

Tłuszcz po smażeniu

Jak łatwo pozbyć się tłuszczu po smażeniu potraw? Wlać go do zlewu? Może jest to łatwy sposób, ale za to bardzo ryzykowny. Gorący tłuszcz w styczności zimną wodą tworzy twarde skrzepy, które następnie powodują powstawanie zatorów w rurach. Łatwo jest więc zapchać zlewozmywak w ten sposób i narazić się na problematyczne odtykanie go.

Co więc zrobić z tłuszczem po smażeniu? Najlepiej jest zlewać go do słoika lub butelki. Taki tłuszcz najlepiej jest zutylizować w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w naszym mieście. W ten sposób zadbamy o środowisko.

Resztki jedzenia

Czasami nie chce nam się usuwać z garnków stałych resztek jedzenia. Opłukujemy naczynie z sosu, ale wraz z nim do odpływu trafiają małe kawałki mięsa lub warzyw. Niestety w większości przypadków nasze zlewy nie są wyposażone w młynki, tak jak ma to miejsce w Stanach. Resztki takie zalegają, a następnie zaczynają gnić. Tym samym powodują nieprzyjemny zapach wydobywający się z odpływu.

Skoro jesteśmy przy temacie młynków, to warto wiedzieć, że również możemy taki u siebie zamontować. Jednorazowo jest to koszt ok. 1000 zł. Dzięki temu dużo łatwiej pozbędziemy się wielu kuchennych odpadów i unikniemy zapchania rur.

Resztki materiałów budowlanych

Zlew nie jest odpowiednim miejscem na tego typu produkty, ale i takie czasami do niego trafią. Może to być choćby woda po płukaniu wiaderka z gipsem. Resztki kleju do płytek z mytego pod kranem grzebienia. W każdym razie, musimy pamiętać o tym, że tego typu produkty są bardzo niebezpieczne dla naszego zlewu i odpływu.

W przeciwieństwie do produktów spożywczych, te mogą prowadzić do zatorów, które będą bardzo trudne do usunięcia. Niektóre z nich mogą wymagać nawet interwencji fachowców, a ostatecznie wymiany odpływu, co oczywiście wiążę się z kosztownym remontem.

Dlatego pamiętajcie, aby nigdy nie wlewać do zlewu czy nawet toalety, resztek materiałów budowlanych, których używacie podczas remontu. Wszystkie akcesoria i narzędzia myjcie w osobnym wiaderku z wodą. Woda ta nie powinna trafić do kanalizacji. Należy zutylizować ją w PSZOKu.

Pamiętajcie, że niektóre przyrządy, na przykład wałki i pędzle, wystarczy zawinąć folią, aby nie wyschły. Wtedy pracę możemy kontynuować następnego dnia i nie ma wówczas potrzeby ich mycia. Jeśli poczekamy, aż klej na szpachelce trochę wyschnie, wtedy będziemy mogli łatwo go zeskrobać i nie będzie konieczności jej mycia.

Podobne artykuły