Skąd się bierze kurz i jak z nim walczyć?

Porady Data publikacji: 20 sierpnia 2020 / Aktualizacja: 2024-01-24

Skąd się bierze kurz? Jest go w naszym domu pełno. Za każdym razem gdy go posprzątamy, znów się pojawia na meblach, sprzętach oraz innych powierzchniach w naszym domu.

Skąd bierze się kurz

Odpowiedzenie na pytanie skąd bierze się kurz jest dość proste. To tak naprawdę wszystkie lekkie drobiny brudu, które przyniesiemy do naszego domu na ubraniu, butach czy innych rzeczach. Dostają się do środka również przez uchylone okna czy kanały wentylacyjne.

Kurz produkujemy również sami. Wśród kurzu znajdziemy fragmenty złuszczonego naskórka. Kurz to również włókna tkanin z naszych ubrań, pościeli czy mebli. Produkują go również nasze zwierzęta domowe np. gubiąc sierść czy drapiąc się. Dlatego walka z kurzem jest niczym Syzyfowa praca. Możemy go sprzątać, ale stale produkujemy nowy.

Głównym składnikiem kurzu są drobne odpady organiczne o nieorganiczne. W jego skład wchodzą jednak również różne mikroorganizmy i to one są dla nas groźniejsze. Roztocza żywią się tym co w kurzu się znajduje np. ludzkie włosy.

Liczą one sobie nawet 30 tys. różnych gatunków, a wiele z nich nadal jest nam bliżej nie znanych. O ile sam kurz stanowi problem raczej estetyczny, o ile nie mamy choroby dróg oddechowych, w którym jest on problemem, to najgorsze jest to, że żyjące w nim roztocza mogą wywołać alergię.

Alergia na roztocza objawia się suchym i męczącym kaszlem, dusznościami lub katarem. Mogą być one również przyczyną rozwoju astmy.

Obecność roztoczy w powietrzu może wywoływać nieżyt spojówek oraz nosa. Bóle głowy, wysypkę czy atopowe zapalenie skóry. Dlatego należy walczyć z kurzem i pozbyć się go jak najskuteczniej.

Jak walczyć z kurzem

Warto wprowadzić działania zapobiegawcze. Jednym z nich jest regularna zmiana pościeli, powinniśmy robić to raz w tygodniu.

Warto również unikać rzeczy, które znajdują się na wierzchu, a doskonale zbierają kurz. Należą do nich np. pluszaki czy grube dywany.

Jednak nic nie wybawi nas po prostu od regularnego sprzątania i usuwania kurzu. Jest to bardzo istotne i powinniśmy robić to regularnie.

Aby pozbyć się kurzu sprzątaj w odpowiedniej kolejności

Ważna jest kolejność sprzątania. Zwykle zaczynamy od wytarcia kurzy, a gdy już skończymy odkurzać podłogę okazuje się, że kurz znów osiadł na meblach. Chyba już domyślacie się skąd tam się wziął.

Zawsze sprzątanie danego pomieszczenia zaczynamy od odkurzenia podłogi. Potem stosujemy już zasadę z góry na dół. Najpierw sprzątamy piętro, a potem parter. Zaczynamy od starcia kurzy na najwyższych elementach np. żyrandolach i karniszach. Następnie schodzimy pięterko niżej do szafek i półek. Na końcu czyścimy z kurzu stoły i na sam koniec myjemy podłogę. Dzięki temu zapobiegamy przenoszeniu kurzu i brudu na wcześniej już posprzątane powierzchnie.

Wyczyść filtr HEPA w odkurzaczu

Gdy już weźmiesz do ręki odkurzacz otwórz zaślepkę na jego tylnej obudowie. Znajduje się tam filtr HEPA. Pochłania on kurz z powietrza, które odkurzacz wypuszcza. Ciekawe kiedy ostatnio go wymieniałaś lub czyściłaś? Jeśli tego nie robiłaś to jest na to doskonały moment.

Jeśli kurz jest dla Ciebie problemem możesz również pomyśleć o zakupie autonomicznego odkurzacza. Poruszają się one samodzielnie po mieszkaniu i sprzątają podczas naszej nieobecności.

Jeśli nie masz czasu na odkurzanie, może to być dla Ciebie idealnym wyjściem. Ciężko bowiem wygrać z kurzem bez regularnego odkurzania pomieszczeń. Jeśli masz alergię pamiętaj o tym, że odkurzacz powinien posiadać filtr HEPA.

Jak skutecznie sprzątać kurz

Wycieranie kurzu wilgotną ściereczką na niewiele się da. Tylko go rozmazujemy, a później i tak szybko osiada on na wyczyszczonych przez nas powierzchniach.

Dlatego ważne jest by używać do czyszczenia kurzu odpowiednich środków, które pozostawiają na powierzchni mebli powłokę antystatyczną. To dzięki niej kurz nie osiada na nich.

Woda z gliceryną do sprzątania kurzu

Płyny takie możesz kupić w sklepie z chemią domową, ale możesz również zrobić je sama i to łatwiej niż Ci się wydaje.

Wystarczy, że w aptece kupisz glicerynę, a następnie dodasz ją do letniej wody, którą będziesz ścierać kurze. Weź czystą ściereczkę i za każdym razem gdy będziesz wycierać nowy element, wypłucz ściereczkę w wodzie z gliceryną. Na niewielką miskę wystarczy dosłownie łyżeczka.

Dzięki temu nie tylko z łatwością zetrzesz kurz bez rozmazywania go, ale też nie będzie potem tak szybko osiadał na powierzchniach.

Nie zapominaj o firanach i zasłonach

Firany oraz zasłony to istny raj dla kurzu. Nie mniej również rolety czy plisy. Kurz po prostu uwielbia zbierać się w tych miejscach, dlatego warto mieć zawsze drugi komplet zasłon i podczas sprzątania wymieniać je, a stare wyprać. Co z tego, że wyczyścimy idealnie każdy kąt, gdy wieczorem zasłaniając okno znów wzbijemy tonę kurzu w powietrze.

Zobacz również: Pomysły na aranżację półek loftowych w nowoczesnym wnętrzu

Jak czyścić rolety

O ile zasłony i firanki po prostu możemy zdjąć i wrzucić do pralki, to czyszczenie rolet jest już większym problemem. Wiele osób nawet tego nigdy nie robi nie bardzo wiedząc jak do tego się zabrać.

Rolety wykonane z materiału można po prostu odkurzać, ale ustawiając odkurzacz na mała moc. Najlepiej mieć do tego czystą końcówkę by ich nie zabrudzić. Nie zapomnij aby wilgotną ściereczką przetrzeć sam mechanizm.

Rolety należy czyścić delikatnie, ale można to robić. Nie wkładamy ich do pralki i nie moczymy ich w wodzie, ale możemy czyścić je wilgotną ściereczką, tylko należy pamiętać by potem zostawić je rozwinięte do wyschnięcia.

Do usuwania kurzu z rolet świetnie sprawdzają się rolki do ubrań do usuwania sierści czy włosów. Posiadają one taśmę, która się klei. Dzięki temu usuwa z naszych ubrań małe włoski i inne zabrudzenia. Doskonale też usuwa kurz z rolet, musisz koniecznie wypróbować ten sposób.

Trzepanie dywanów

Kiedyś na każdym osiedlu stał trzepak, gdzie można było wytrzepać dywan. To bardzo dobry nawyk. W dywanach kryje się bardzo dużo kurzu. Dlatego należy je regularnie trzepać.

Jeśli nie mamy ochoty wychodzić na zewnątrz to w zestawach z odkurzaczem znajdziecie często szczotkę do trzepania dywanów.

Pamiętaj również o tym, że dywan też regularnie powinien być odkurzany. Po odkurzaniu warto jeszcze go podnieść i odkurzyć podłogę po niej. Zwłaszcza podczas trzepania dużo zabrudzeń spada właśnie na nią.

Zastanów się również czy może nie lepiej jest całkowicie zrezygnować z dywanu, zwłaszcza gdy masz alergię na kurz.

Nie zapomnij o usunięciu kurzu z roślin

Kurz gromadzi się również na liściach roślin, które mamy w domu. Dajmy na to monsterę, która ostatnio jest bardzo popularna, ale ma za to wielkie liście, na których może zgromadzić się bardzo duża ilość kurzu.

Kurz z liści roślin usuwamy przecierając je wilgotną ściereczką. Nie oznacza to, że rośliny są naszym wrogiem jeśli chodzi o kurz. Wręcz przeciwnie. Filtrują one powietrze i warto mieć ich dużo.

Urządzenia filtrujące

Jeśli kurz stanowi dla Ciebie duży problem warto zastanowić się nad oczyszczaczem powietrza. Urządzenie to zasysa powietrze z pomieszczenia, oczyszcza je i następnie ponownie wydmuchuje.

Nie tylko usuwa z niego kurz, ale również inne niebezpieczna dla nas związki, które znajdują się w powietrzu.

Trudno dostępne miejsca

Nie sprzątasz pod szafą bo szczotka od odkurzacza się nie mieści, a nie chce Ci się jej odsuwać? To duży błąd. Na pewno jest tam wiele kurzu, który następnie jest rozdmuchiwany po mieszkaniu choćby przy prozaicznym zamykaniu drzwi czy podczas przeciągu.

Postaraj się tak zagospodarować wnętrze, aby jego czyszczenie było wygodne i szybkie. Jeśli lubisz książki, dużo lepiej aby były one zamknięte za szklaną witryną.

Gdy kupujesz regał, sprawdź czy da się pod nim wygodnie sprzątać. Jeśli nie to może warto aby miał wyższe nóżki, albo nie miał ich w ogóle i stał bezpośrednio na podłodze? Wiele mebli ma również z przodu maskownicę, dzięki niej kurz nie dostaje się pod nie. To z pewnością ułatwi utrzymanie porządku.

Już wiesz skąd bierze się kurz oraz jak z nim walczyć. Nie jest to łatwym zadaniem. Wymaga od nas systematyczności. Musimy regularnie sprzątać, ścierać kurze, odkurzać, a jednocześnie robić to z głową, aby nie zmarnować swojej pracy.

Jest to jednak możliwe. Na pewno Wam się uda, a Wasze mieszkanie będzie czystsze. Nie usuniemy kurzu całkowicie. Jest to niemożliwe. Możemy jednak ograniczyć jego obecność i czuć się w naszym domu lepiej.

Podobne artykuły