Jak przyśpieszyć wi-fi?

Technologie Data publikacji: 26 marca 2020

Spędzamy teraz więcej czasu w domu. Niektórzy wręcz przenieśli swoją pracę do niego. Łącza internetowe są mocno obciążone przez większą ilość użytkowników. To sprawia, że szybkości naszego domowego wi-fi może nas zawodzić. Dzisiaj podpowiemy Wam jak je przyśpieszyć.

Będą to sposoby podstawowe, takie które każdy bez technologicznej smykałki będzie mógł wypróbować.

Prędkość internetu bezprzewodowego jest wolniejsza

Zależy ona od standardu urządzenia i zarówno tego, które nadaje jak router, ale też od karty Wi-Fi w laptopie. Jeśli Twój laptop obsługuje standard 802.11ac, ale już router tylko 802.11n to nie osiągniesz maksymalnych wyników. Dlatego cały sprzęt powinien obsługiwać jak najszybszy standard.

To, że na pudełku od routera jest napisane 150Mb/s to nie oznacza, że taką prędkość osiągniemy. Mogłoby tak się stać w idealnych warunkach, ale zazwyczaj połączenie przez Wi-Fi jest 2 – 3 razy wolniejsze. Powodują to zakłócenia i inne sieci dookoła. Dlatego osiągnięcie maksymalnych wartości jest realnie niemożliwe.

Dlatego jeśli potrzebujesz maksymalnej prędkości do pracy warto laptopa podłączyć do routera przez kabel i zrobić sobie stanowisko pracy w jego pobliżu. Przynajmniej ja tak robię i dzięki temu osiągam prędkość zbliżoną do tej, za którą płacę. Możecie sprawdzić jak szybkie jest Wasz internet na stronie speedtest.pl.

Zbyt wiele osób korzysta z Internetu w jednym czasie

Ilość osób, które korzystają z Internetu też nie jest bez znaczenia. Załóżmy, że siadasz do pracy, ale w między czasie jedno dziecko gra na konsoli używając Internetu, a inne ogląda Netflixa. Trzecia osoba oprócz tego na telefonie ogląda filmy na YouTube. Nic więc dziwnego, że jeśli masz wolniejsze łączenie to nie starczy go aby obsłużyć wszystkie te potrzeby. Dlatego warto czasem ustalić harmonogram, aby w momencie gdy musimy pracować Internet był mniej używany przez domowników.

Router jest umieszczony w złym miejscu

Często router jest schowany gdzieś w rogu mieszkania. Wtedy tak naprawdę sygnałem obdzielasz sąsiada, a na końcu mieszkania u Ciebie jest zbyt słaby i przez to Internet działa wolno. Sygnał Wi-Fi rozchodzi się jak parasol. Dlatego router powinien stać maksymalnie wysoko w centralnym miejscu mieszkania. Wtedy sygnał będzie najlepszy we wszystkich jego częściach. Jeśli nadal gdzieś nie dociera warto zastanowić się nad urządzeniami, które go poszerzają np. repeaterem wi-fi.

Usuń urządzenia, które dają zakłócenia

Czy wiesz o tym, że mikrofalówka pracuje w tej samej częstotliwości co Wi-Fi? Wiele urządzeń może zakłócać sygnał, a nawet metalowe elementy wyposażenia, które mogą sygnał odbijać. Dlatego ustaw te rzeczy lub router tak by nie stały na drodze sygnału do naszego komputera czy telefonu.

Podobne artykuły